Datorn stänger av sig när jag försöker spela GuildWars :O
Hej,
nu har jag för första gången installerat GuildWars (www.guildwars.com)! Har installerat allt och så och det går att starta! MEN! Perkele! Datorn stänger av sig helt och hållet efter en slumpartad tid... typ 5min... allt blir bara svart och tyst! Har försökt göra lite grafikinställningar i spelet, men det har inte blivit bättre! Har sökt på lite patchar, men hittar inga :/
Jag har en sån här bärbar dator:TravelMate 4652LMiIntel Pentium M 740 processor (2MBL2 cache, 1.73GHz, 533MHz FSB)NVIDIA Geforce Go 6600/64MB VRAM80GB HDD512MB DDR2 (support dual channel)
Nån som har några förslag på lösningar? :)
Oskar
Kan det vara som datorn överhettas och automatiskt startas om eller nåt ? Testa att sänka upplösningen i spelet och dessutom, kör med att stänga ner så många programmer som möjligt innan spelet körs igång.
det är konstigt... för när jag är typ inne på www.aftonbladet.se så hoppar CPUn upp i typ 60-90%.. kan ju inte vara nyttigt? Vad kan vara fel då?
Hur kommer man åt biosen? :S