I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Problem med nätverkskort.

Hobby & Fritid - Datorer & Teknik

   

2006-11-28 21:57

Problem med nätverkskort.

Jag har försökt att installera ett nätverkskort från D-link på min pojkväns dator så att han får trådlöst internet men det funkar inte. Kortet funkar på min dator. Problemet är det kommer ett felmeddelande om att kortet inte kan starta från hans dator. Jag har försökt att installera om windows också men det funkade inte heller. Det kanske är värt att säga att han har ett inbyggt nätverkskort också som inte går att avinstallera. Jag inaktiverade porten den satt inne på och försökte att installera D-links nätverkskort igen men det hjälpte inte.
Jag har också försökt att starta en trådlös anslutning men eftersom kortet inte kan starta kan jag heller inte skapa en sån anslutning.

Vet någon hur jag kan lösa det här?


2006-11-28 23:03
D-link brukar vara lite kinkiga, testa installera drivrutinerna innan du sätter in kortet i datorn.

Sen vet jag också att det finns lite olika versioner av drivrutiner till samma sorts kort, B & F drivrutiner har jag för mig att det var.
Var noga med att du har rätt sorts drivrutin.


Det ska fungera även fast det interna nätverkskortet är aktiverat.
F.ö så kan du disabla det i BIOS, men det är juh onödigt, låt det istället vara aktiverat så slipper du strul i framtiden när du ska asluta datorn via tpkabel.
 

2006-11-28 23:05
Eller det handlar inte bara om D-LINK, dom flesta trådlösa nätverkskorten vill att man installerar drivrutinen innan man stoppar kortet i datorn.

 

2006-11-30 08:44
hur installerar jag drivrutinen innan jag installerar kortet då?

2006-12-02 17:25
ibland får man med cd med drivrutinerna, ibland får man ladda ner och installera dom. sen när du installerat, kopplar du bara in kortet, it's all.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.