I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Väldigt begränsade konton i XP

Hobby & Fritid - Datorer & Teknik

   

2006-10-04 06:59

Väldigt begränsade konton i XP

Hej,

säg att jag har 10st datorer kopplade i ett nätverk och 1st server (som är webserver etc.).

Jag vill att dessa 10st datorer i princip bara ska kunna starta Internet Explorer. Hur kan jag radikalt begränsa möjligheterna för användaren?

Vet att i XP så kan jag skapa ett "Begränsat konto", men det verkade inte alls speciellt begränsat så som jag vill ha det.

Jag vill t.ex inte heller att användaren ska kunna gå in i Kontrollpanel eller System.

Finns det någon lösning som inte innefattar inköp av Novell eller liknande?

Tacksam för hjälp!

Medlem i Mobbade Whoa Användare Crew M.W.A

http://www.otechdesign.com

2006-10-04 11:54
Ligger burkarna i en workgroup eller domän?
// pause

2006-10-04 12:05
om du lägger alla burkarna i samma arbetsgrupp så kan du ju lättare bestämma hur begränsat de ska ha det...

för att inte de ska kunna gå in på kontrollpanelen så blockar du bara hårddisken som windows ligger på...
högerklicka-egenskaper-säkerhet tror jag....
sen kan du gå in på lokal säskerhetsprincip i administrationsverktyg som ligger i kontrollpanelen o ändra... samt kan du ändra mycket i registret

2006-10-04 12:31

Dom ligger i en arbetsgrupp.

Låter krånligt, är det krångligt?

Medlem i Mobbade Whoa Användare Crew M.W.A

http://www.otechdesign.com

2006-10-04 12:45
nej, testa dig fram lite bara... inge farlligt :) förutom om du håller på i registret, så det kanske du ska akta dig för om du inte vet vad du gör :P