I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Windows XP tar stor plats?

Hobby & Fritid - Datorer & Teknik

   

2006-08-22 16:29

Windows XP tar stor plats?

Jag är inte speciellt haj på det här med operativsystem och datorteknik överhuvudtaget. Nu är det såhär att jag har precis köpt en ny bärbar dator. Det var en spansk version av XP installerad på den. Jag installerade en svensk version istället. Det märkliga är att jag nu edast har drivrutiner och windows XP på datorn och ändå används nästan 6 gb av hårddisken!!! Kan det vara så att det ligger två XP installerade? Eller tar det en så jääävla stor plats?!

 

2006-08-22 17:00
Det låter mycket. Ge lite mer info:
- Hur gjorde du när du installerade den svenska versionen utav Windows?
- Hur har du kontrollerat att "nästan 6 gb av hårddisken" används.
- Gör detta: Start -> Run -> cmd -> ok -> dir c: /a:d - Får du upp fler än en katalog som heter Windows (eller liknande).
// pause

2006-08-22 17:43
oj...när jag kör en dir c: står det att alla mappar plus program endast är lite drygt 3gb. Jag har med andra ord två stycken XP installerade?!

När jag installerade nya XP installerade jag det bara...antog att det installerade över det gamla efersom det var precis vad den frågade.
 

2006-08-22 17:47
Hur ska man göra när man installerar XP på en dator som redan har XP..?
 

2006-08-22 17:54
oj...när jag kör en dir c: står det att alla mappar plus program endast är lite drygt 3gb. Jag har med andra ord två stycken XP installerade?!

Nej, det behöver det inte betyda. Som sagt: Får du upp fler än en katalog som heter Windows (eller liknande).

Hur ska man göra när man installerar XP på en dator som redan har XP..?


Jag formaterar alltid innan jag ominstallerar - Det bör du också göra tycker jag. Boota ifrån Cd-skivan -> Ta bort alla partitioner -> Skapa nya -> Installera Windows -> Installera drivrutiner.
// pause