I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Program som letar upp namn på låtar från skivor?

Hobby & Fritid - Datorer & Teknik

   

2006-08-01 21:46

Program som letar upp namn på låtar från skivor?

Jepps.. det är då att jag har en hel hoper gamla brända cdskivor liggandes.. o nu har jag tänkt ta tag i allt å göra i ordning och skriva lappar med namn på låtarna.. jag har hört talas om att det finns ett program som kopplar upp sig mot internet och söker upp namnen på låtarna när den läser av skivan.. någon som vet mer om det eller till och med vad programet heter?

tacksam för all hjälp! mvh kid-ni

Save me Jebus!

2006-08-01 21:58
winamp
This is not a celebration of slipping through some crack.
This is sloth and devastation and we're the resulting trash.

2006-08-02 11:17
hur gör man för att fixa det med winamp?
Save me Jebus!

2006-08-02 12:36
var bara ansluten till internet, det fixar sig själv. stoppai skivan och ta en titt i playlisten så ska de uppdateras. skaffa nyasta versionen för säkerhetsskull, fast det är rätt gammal funktion. annars kanske det finns nån info på www.freedb.com
This is not a celebration of slipping through some crack.
This is sloth and devastation and we're the resulting trash.

2006-08-02 14:18
aha, tack så mycket!
Save me Jebus!

2006-08-02 14:59
Vad jag vet så kollar de programmen bara hela skivor.

Om jag inte missförstår dig och det är brända hela skivor du talar om.


Martian Ambassador: Ack! Ack! Ack!

2006-08-02 18:18
det är brända skivor jag har.. funkar inte winamp med de?
några andra program som funkar?
Save me Jebus!