I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

PCI-Express kontakt?

Hobby & Fritid - Datorer & Teknik

   

2006-04-14 10:04

PCI-Express kontakt?

Hur vet man att ens moderkort har PCI-Express kontakt och inte AGP? Står inte i mina papper någonstans och jag finner ingen info på datorn. Måste man öppna upp burken för att veta?

"Butters...I hate you with every inch of my body..." - Cartman

2006-04-14 10:57
högerklicka på skrivbordet > egenskaper > inställningar
och kolla vad grafikkortet heter, står ibland i namnet "AGP 8x" eller "PCI-Express 16x" eller något liknande. Om det inte gör det så klicka på avancerat och leta runt där lite. nu vet jag inte hur det ser ut där då du har ett ATi kort och jag sitter på nvidia. men kanske står någonstans där. på nvidiakort kan man se om det är AGP eller PCI-E i de avancerade inställningarna i alla fall.
http://www.petar.se

2006-04-14 17:44
högerklicka på skrivborder > egenskaper > inställningar > avancerat > bildskärmskort > egenskaper.

därefter får du upp ett fönster som beskriver vilket kort du har, tillverkare och vilken "Plats" det har.

http://susning.nu/folkvett