I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Billigare att bygga en egen datorn än ett paket?

Hobby & Fritid - Datorer & Teknik

   

2006-04-09 13:15

Billigare att bygga en egen datorn än ett paket?

Blir det verkligen billigare att plocka ihop en egen dator än att köpa något likvärdigt paket som massproducerats för att få ner priserna?

Jag ska köpa en ny dator, behöver ingen skärm. Jag kan inte bygga ihop en själv så då borde det väl vara skitsamma om jag köper ett paket eftersom jag ändå inte kan peka på vad jag exakt vill ha?
Jag behöver som sagt allt förutom skärm. Behöver inte så stor hårddisk eftersom jag har nuff plats, behöver bara en snabb som man kan jobba i så kan man förvara allt annat skit på de andra diskarna. Behöver ett grymt ljudkort och 2gb RAM... Vill helst ha ett sjysst grafikkort också. Den måste palla jobba med stora film och audioprojekt... Vad tror ni blir billigare? Att köpa ett paket eller be någon om hjälp med att plocka ihop en?

 

2006-04-09 13:47
Det beror väl helt på vad det är för komponenter du köper, eller vilken tillverkare du köper ett komplett paket av. Personligen bygger jag själv, för jag föredrar att ha lite bättre prylar innanför burken än ihopplocket av billigt skit som de flesta tillverkare kör med.. något billigare än ett färdigt datorpaket blir det men inte med så mycket.
There are no stupid questions, just stupid people - Mr. Garrison

2006-04-09 13:48
det är lätt att sätta ihop en data,jag gjorde det helt själv när jag var 13 år,och det blir billigare och bättre!lycka till! :P
kriget som business det är en sjuk idé
verktyg för våld kan inte, bygga fred!

2006-04-09 13:54
Insane shit vad duktig du är!!!


gurra om du inte har ngn som kan hjälpa dig å så...kan du lika gärna köpa ett ihopplockat paket.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2006-04-09 18:51
grejjen med att köpa delar och sätta ihop det själv är att man får saker som är tillverkat enligt standarder på allt vad det gäller mått på moderkortet till strömförsörjning frö nätagget, vilket "givetvis" gör att det blir sjukt mycket lättare att "uppgradera" datorn när du behöver det.

Istället för att köpa ett paket á la Dell, Compaq, HP etc. där det kan bli svårt att hitta shit som passar eftersom precis som du säger så kan dom ha hittat cp speciel lösningar.

Som gör att priset pressas och att du förhoppningsvis inte ska uppgradera datorn i fråga utan helt enkelt köpa ett till paket när din gamla blir trött
http://susning.nu/folkvett

2006-04-11 10:54
fan jag är också kluven över det där
SKU - SKU - SKULASON!

2006-04-11 11:06
Tror faktiskt inte att det blir mycket billigare, men i paket brukar det inte vara högsta kvalité på prylarna, och man har chans att välja precis det man vill ha..


Nästa dator jag köper ska vara egenbyggd...


Och just det, när man bygger själv så kan man ju köpa från olika ställen, och därför kan det ju bli billigare...
<3

2006-04-11 11:23
Visst är hemmabyggt billifgast och bättre förutsatt att man vet vad man håller på med.

Tycker dock inte att man bör klumpa ihop Dell med Compaq/HP/Fujitsi osv - Dell har inga (vad jag har märkt) kompabilitetsproblem med andra standardkomponenter och envisas inte med att kräva egna drivrutiner som Compaq/HP.
// pause

2006-04-11 11:46
Jorå , det blir billigare. Och sätta ihop är inte svårt alls.
.................................................................................................... <- Ett hundra punkter.

2006-04-11 14:42
tycker att dagens datorpaket är bra mycket lättare att uppgradera än vad de var för några år sedan. har ett HP paket som är hur lättskött som helst och det är inga problem att hitta delar. värre var det förr när man hade IBM som hade "konstanta" komponenter dvs att man inte kunde byta ut ett skit till datorn..
Illumination is not reached by visualizing the light, but by exploring the darkness.