I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

olika bredbandslösningar

Hobby & Fritid - Datorer & Teknik

   

2006-03-26 00:39

olika bredbandslösningar

Går och kikar på att köpa hus och vill inte behöva avstå ifrån ett hus jag gillar för att det inte finns adsl tillgängligt, så vad finns det för alternativ? via satelit?
behöver ingen hemske lina för ja tankar typ inget men jag behöver kunna vara online 24/7 till ett fast pris.
Någon som har bra tips?

Rock out with your cock out!

2006-03-26 11:59
Jag har precis flyttat från ett his mitt i bushen och där hooka de bredband 10/10 precis när jag flytta (!). Så det borde ju lösa sig hur som...
360 GT: Beezwaax

2006-03-26 12:42
Jag kan ju bara säga att satellit inte är ett alternativ. Satellit skaffar man om man bor ute på landet bland kossor och grejjer. Men iaf, vad du har för alternativ beror ju lite på var huset är och så, brukar ju finnas radiolan att få på vissa ställen, och så länge du inte flyttar lååångt ut så brukar det gå att få adsl.
"I whistled for a cab and when it came near, there was a hispanic in the car with lice in his hair"

2006-03-26 13:40
Satellit skaffar man om man bor ute på landet bland kossor och grejjer

ja men det blir nog så... jag följer den nya gröna vågen =)
Rock out with your cock out!
Producent

2006-03-26 15:37
Telia går väll alltid att fixxa no matter where, vet en som bor åt helvette och har Telias bredband, det vart det enda som dem kunde skaffa.
Since 1984
@realgizlee // twitter
Groupie

2006-03-27 22:25
annars är telia-connect ett alternativ. dock är det limit på 3gb så om du ska tanka saker rekommenderas det inte. mest mail/surf
(,_____(ò_Ó)____,) this big

2006-03-28 01:31
3gb per månad? tankar inte särskilt mycket, typ snippets på olika skivor på sin topp men surfar ganska mycket, kommer det räcka?
Rock out with your cock out!