I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

   

2006-02-19 12:25

Ljudkort?

Jag har ett stort problem. Eller det är jättestort för mig i alla fall. Men ni som är lite mer tekniska än mig ska nog fixa detta. och som alla vet så vänder man sig till Whoa ifall det är akut och man behöver hjälp. Men... så till problemet:

Jag har precis formaterat om datorn och har tagit mig tid att fixa till det nu. MEn när jag hade instalrat windows och tänkte lyssna lite på musik så står det att: "Bad Director Sound driver Please install proper drivers or select another device in configuration" Ok, då fattar jag direkt att jag inte har något ljudkort installerat på datorn, vilket är ett enormt stort problem då jag inte vet var jag har skivor och liknande att stoppa in och instalera. Så nu undrar jag var man kan ladda ner ett ljudkort, ifall det är så enkelt att man bara kan ladda ner det och sen funkar det? Jag har rätt bra högtalare så det måste klara av ett 5.1 system.

Hurry up =)

Att gå runt o kalla alla för brushan får din mamma att framstå som en hora

2006-02-19 12:39
du kan inte ladda ned ett ljudkort.

Du kan däremot ladda ner drivrutiner till det.
Gå in på tillverkarens hemsida och ladda ned.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2006-02-19 13:07
om du inte vet vad du har för ljudkort så är det säkert integrerat i moderkortet. isåfall får du antingen försöka hitta skivan som följde med till datorn eller kolla vad moderkortet heter och söka efter drivrutiner på deras hemsida.

2006-02-19 15:43
Hmm, okok. Är nog i närheten av det nu, men jag vet inte vad som händer med daotnr riktigt.

Har även ett annat problem.. ifall jag inte har rört musen eller skrivit på tangentbordet på ca 5 minuter, så hänger min dator sig. Det är fett skumt!
Att gå runt o kalla alla för brushan får din mamma att framstå som en hora

2006-02-19 16:09
kolla om den kanske är inställd på energisparläge, i "egenskaper för bildskärm", samma ställe som du byter skärmsläckare på.

2006-02-20 00:26
tror inte att jag har något skärmkort installerat...
Att gå runt o kalla alla för brushan får din mamma att framstå som en hora