I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Koppla datorn till Tv:n

Hobby & Fritid - Datorer & Teknik

   

2006-01-18 12:07

Koppla datorn till Tv:n

Kan någon vänlig själ berätta för mig Hur jag gör detta? Vill slippa sitta vid datorstolen å kolla på film.

Berätta så att en idiot förstår vad man behöver för sladdar å anddra grejjer, program osv.
Tänk också på att jag har väldigt begränsade kunskaper inom detta område.

Tack på förhand


2006-01-18 12:34
Börja med att söka på tv-out här i forumet och på google. Dyker det upp några frågor postar du dem här. Lycka till!

2006-01-18 12:36
Först och främst behöver du ett grafikkort med någon slags video utgång som t.ex SVHS.. Sen har du antagligen scart bak på tv'n.

Där emellan sätter du en sladd där ena änden har en scart och den andra en SVHS.

Sen förutsätter jag att du har installerat ditt grafikkort korrekt.
Då springer du bara in på bildskärmsinställningar och väljer,
inställningar/avancerat/
Där skall det finnas en massa flikar för diverse inställningar. Den du söker skall heta något med Bildskärmar. Har du en sådan flik så skall du försöka få att TV blir den primära utgången och dataskärmen är sekundär.

Har du gjort detta så skall du ha bild på tv.
Jag måste sätta ner upplösningen på 1024*768 för att få korrekt storlek på tv.
"Har du druckit bärs, din jävla bäver?"

2006-01-18 13:08
Tack så mycket. inte min dator så ska kolla med polarn vad det är för grafikkort å så skit.

Men en fråga - vart fixar man sladden? Antar att dom finns i vnaliga elektronikbutiker? Och hur mycket går det på ungefär(den måste vara i alla fall 3 m lång)?

2006-01-18 13:15
det beror på.. fixar du sladd som redan är scart och SVHS så kan det gå på cirkus 150-200 i någon elektronikaffär.. Men om du kollar runt på nätet så finns det betydligt billigare. Såg en 10 m sladd för 99:- men kommer inte ihåg vart det va. Kolla ClasOlsson.

Jag körde på en vanlig SVHS sladd och köpte till en scartkontakt med SVHS koppling. Sladden va 1.5m lång och med kontakten kostade det runt 200:-
"Har du druckit bärs, din jävla bäver?"

2006-01-18 13:36
har kört med min 10m-sladd från Rusta för 99kr i några år nu :D

S-VHS, Scart, Ljudsladd är vad man får
 

2006-01-21 00:29
så om man köpt endast svhs sladden är det endast bilden man överför?

hur blir bilden då? är det så att man kan spela spelen på tv eller spyr man på det?
''I haven't done any drugs or smoked a joint or nothing for a whole week, man.<br>And I feel so good, I want to get high. You know what I mean?''