I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Köra windows program i linux?

Hobby & Fritid - Datorer & Teknik

   

2005-12-15 16:20

Köra windows program i linux?

läste nånstans för länge sen att man kunde köra windows program i linux med en speciell program..

Brydde inte mig förut men nu har jag fått intresse då jag vill börja använda linux..nu undrar jag finns det ett sånt program och var kan jag läsa mer om det?

tänkte med att fråga här innan jag börjar googla som faeen =D

peace

Adjöö..adjööö saa jaaag

2005-12-15 16:49
Finns nog en del men det jag har hört mest om är Wine. http://www.winehq.com/
// pause

2005-12-15 17:55
cedega är ett annat. är väl mest till för spel kanske(?), men det kanske behövs med? =)
"Man bör inte prata med fula människor. Dom kan få för sig att det e okej att se ut så."
http://urr.nu

2005-12-16 13:10
sjyst =D

tack för de snabba svaren =D

ah bara man kan använda det mesta programen så man kan jobba i lugn o ro utan att det är så resurskrävande.
Adjöö..adjööö saa jaaag

2005-12-16 17:28
hm..nu när vi ändå håller på...vet nån varför ä och ö inte syns när man använder mozilla firefox? ser bara massa frågetecken istället för ö..
Adjöö..adjööö saa jaaag

2005-12-17 16:26
jag undrar om det är någon som har lyckats lira cs i linux med gott resultat..?
Din forumsignatur är rätt irriterande när man läser i trådarna du skriver i. Ändra till vanliga textrader är du snäll.

2005-12-17 16:38
B-Lund

det är bara att testa sig fram tills man hittar den som passar en själv. Men jag tycker att du borde testa Ubuntu först eftersom det är så löjligt lätt att installera program. Bara att skriva "apt-get install *programnamn*" Kort och gott är det en enklare version på debian och det finns mycket support tillgänglig.

2005-12-17 16:40
här kan du hitta linux Distributioner (som det så fint kallas): distrowatch.com

nej man kan inte jämföra linux dists med windows versioner sådär
snarare WinXP ~= Suse, Debian, Ubuntu osv osv.

Men kolla på sidan, där får du ett hum om vad olika är bra till, vissa drar nästan ingenting på datorn men det kan å andra sidan vara server inriktade dists så du får kolla lite, du har en lista till höger på sidan.
" Everyone interprets everything in terms of his own experience. If you say anything which does not touch a precisely similar spot in another man's brain, he either misunderstand you, or doesn't understand you at all. "