I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Duktig på Photoshop och lite tid över?

Hobby & Fritid - Datorer & Teknik

   

2005-08-08 21:43

Duktig på Photoshop och lite tid över?

Har tänkt börja trycka t-shirts med lite sköna motiv.

Först ut är en snubbe från GTA Vice City.
Jag har tänkt trycka på vita t-shirts, och som ni ser på bilden är bakgrunden INTE vit. Därför tänkte jag fråga om någon kunde klippa ut gubben, så att det ska bli snyggare att trycka på en vit t-shirt. Ni får antingen ta och klippa ut honom kring skuggan, eller bara klippa ut gubben själv. Valet är upp till er, tänk på vad ni skulle vara snyggast att trycka på en t-shirt.

BILDEN

Jag skulle vara något fantastiskt tacksam till den/dessa som tar sig an denna uppgift.
Fridens!

 

2005-08-08 22:02
Ja precis! Tack!
Har du (eller någon annan) lust/tid att göra en till, men där snubben e utklippt efter skuggan (exempel finns nedan), så är jag ännu mer tacksam.

EXEMPEL
 

2005-08-08 23:08
här bild
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2005-08-08 23:12
tack så mycket MörkaMolnet och Nigglar!
Hur gör man det där förresten?
 

2005-08-08 23:31
använd min

:)

2005-08-08 23:34
fast den där skuggan blir kass på vita tshirts, jag skulle nog gjort den ganska ljus grå. men det fixar du väl själv?

2005-08-09 00:02
haha om du är taggad, så varsågod :D
 

2005-08-09 00:29
kom oxå ihåg att bara för att det ser bra ut på skärmen kan det bli väldigt litet på tryck...

bara en reminder!
"fördomar fördummar"

2005-08-09 01:04
niprone, hehe, ja det är ju lätt att säga så, men jag tror att om man inte kan hantera photoshop för att frilägga en bild så vet man nog inte vad vektorgrafik är. Dessutom blir det ju aldrig riktigt bra när man konverterar bitmappar till vektorer, och den där bilden lär du inte komma över i vektorformat. Illustrator CS2 ska visserligen ha en grym trace-funktion, men jag har inte testat den än, kanske är läge att göra det nu :)
FUCK YOU POPSNÖRE!
Mvh, howser
- Tack "kompis" :)

2005-08-09 01:15
jobba i vektorgrafik/eps så har du aldrig det problemet :)
vad är det för problem man slipper? Att bilden kan bli för liten vid tryck menar du?

 

2005-08-09 01:18
KrAv: ja, ungefär så. Jag orkar inte förklara skillnaden mellan bitmappar och vektorer nu, men enkelt sakt så kan "vektorgrafik/eps" förstoras (i princip) hur mycket som helst utan att trycket blir pixligt och suddigt.
FUCK YOU POPSNÖRE!
Mvh, howser
- Tack "kompis" :)

2005-08-09 01:19
Den nya trace-funktionen i Illustrator är riktigt grym för övrigt. Rekommenderas :)
FUCK YOU POPSNÖRE!
Mvh, howser
- Tack "kompis" :)

2005-08-09 01:20
Akta dig så RSG inte blir sura på dig för att du använder dig av deras produkt för att tjäna pengar bara...
 

2005-08-09 12:04
QanA P19
Nä.. tänkte också på det. Men vi har inte tänkt tjäna några megastash på det hela.

Om någon skulle kunna tänka sig att vektorisera bilden vore jag ännu mer tacksam (ja den frasen börjar bli lätt sliten nu).. Men eftersom Mantisen påpekade att det skulle vara lätt, så varsågod.
 

2005-08-09 16:43
tack gullet ;)
 

2005-08-09 19:52
har inte bestämt mig än.. får se när motivet är klart.
Trycka. se verkar dock bra, har ni andra företag eller likanande att tipsa om så varsågod. Gärna i Stockholm också.
 

2005-08-09 22:02
har ni hyfsad stor upplaga lönar det sig att kontakta ett litet tryckeri, då kan du nog få bra deal.
Ska du bara göra några stycken så ta nån sån billig från nätet.
"fördomar fördummar"

2005-08-10 00:31
Nä.. det blir nån internet variant då det bara e 2 t-shirts till att börja med.
Trycka.se verkar bra. Andra förslag? Gärna i Stockholm..