I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

   

2005-05-16 12:28

c++ =)=)

jaa nu har jag ett problem.. problemet känns jättelätt men har varit jättesvårt att lösa...


I ett program så ska jag skriva en funktion som avgör om ett tecken som användaren matar in är en siffra eller inte.

i uppgiften innan som var ganska lik så skulle man avgöra om ett tal var negativt eller positivt. Då var det ganska lätt eftersom man kunde skriva


char plusminus;
if (tal < 0){
plusminus = '-';
}
else{
plusminus = '+';
}




Men nu då på denna uppgiften


så kan man ju inte skriva


if (tal = int){


eftersom man inte kan använda int på det sättet.... så vad ska jag skriva, har testat att använda ascii såhär:


bool janej;
int b = int(tecken);
if (48 <b< 57)
{
janej = 'sant';



eftersom användaren kommer att mata in en siffra från 0-9... så kan man göra en typomvandlig tror jag det heter... men det känns väldigt krångligt... om någon hade ett snabbt svar hade det varit till stor hjälp..... dagens ros i gp typ hahaha =)


2005-05-16 12:30
om användaren matar in en bokstav eller något annat istället så blir ju försöket med "typomvandlingen ?" falskt.... men det blir fel när jag gör såhär också=(

2005-05-16 13:00
jag kommer inte ihåg men man skall använda en enskild funktion... kan ej namnet :/ så då blir d if * then ...
"Jag vill också ha ett svart hål, istället för papperskorgen."

2005-05-16 13:17
mission accomplished



#include <iostream>
using namespace std;

bool siffra(char tecken)
{

bool janej= false;

int b = int(tecken);




if((b > 48) && (b < 57))
{
janej = true;

}
else{
janej = false;
}
return janej;
}

int main ()
{

char t;
bool b;

cout << "skriv in ett tecken: ";

cin >> t;



b = siffra(t);
cout << b;











system ("PAUSE");
return 0;

}

2005-05-16 14:00
Bra där. Fråga mig om du får problem med pekare och klasser lite längre fram :)
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2005-05-16 15:28
haha aa tack men får se om jag pallar mer efter denna kursen haha =)

2005-05-16 15:58
Seriöst!

1. Gör en loop som jämför med alla siffor 0-9, om FALSK
2. Bekräfta att det inte är en siffra

Klart!