I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Jobbigt problem, skärmen är helt vit?

Hobby & Fritid - Datorer & Teknik

   

2005-04-15 21:32

Jobbigt problem, skärmen är helt vit?

Jag har hållt på och mixtra med upplösning hit o dit eftersom tv'n tydligen inte klarar av samma upplösning som datorn (köpte sån där kabel till tv-out uttaget i datorn) så nu när jag ska ha datorskärmen som primär skärm så syns ingenting på skrivbordet, det är bara helt vitt förutom startfältet och internetexplorer grejen osv...någon som förstår vad som har hänt och som vet vad jag ska göra?

Graffiti is so last year dude!

2005-04-16 02:49
Prova att starta datorn i felsäkert läge (F8 vid uppstart), väl inne så sänker du upplösningen till någonting som du vet fungerar, sparar och startar om som vanligt.
// pause

2005-04-16 03:14
du kanske har blivit flashad? (sarkasm) låter lite skumt.. men som sagt pröva de pause sa.
Kom igen nu Whoa, kör för fa-aan