I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Tog bort fil, kan ej avinstallera spel, hjälp!

Hobby & Fritid - Datorer & Teknik

   

2005-02-21 14:01

Tog bort fil, kan ej avinstallera spel, hjälp!

Hej hej.
Det är så att jag råkade flytta på en spelmapp. Efter det gick det inte att spela, försökte flytta tillbaks det men probmelet återstod. Försökte avinstallera, gick inte alls bra. Min desperata utväg var att slänga spelet i papperskorgen vilket jag visste inte skulle sluta bra. Försökte dock ändå. Nu går spelet inte att installera om heller. Hur tar man bort de filerna som tror att spelet fortfarande finns på datorn. Måste man gå in nånstans via regedit eller liknande? Nån som vet och kan hjälpa...?


Tusen tack!

 

2005-02-21 14:03
det mesta lär finnas i systemmappen men gå inte in där och ta bort saker du inte är 100% säker på att du kan ta bort, annars kanske du inte kommer kunna starta datorn alls.

2005-02-21 14:06
MeNoCanTell: Prova att göra en systemåterställning, till ett datum innan du tog bort spelet.

Start -> Programs -> Accessories (tillbehör) -> System tools -> System restore.
// pause

2005-02-21 16:35
En systemåterställning vore en sista utväg isf... har hänt mycket annat på datorn sedan spelet togs bort, det var ett tag sen. Finns det nåt annat sätt??
 

2005-02-21 17:06
Oki, trodde det var nyligen det hade hänt.

Gör en sökning i registret efter namnet på spelet du installerade, och ta bort de värden som är relaterade.

För säkerhets skull, backa upp registret innan genom att inifrån regedit köra File -> Export.
// pause

2005-02-22 19:38
Men hur söker jag efter det i registret, är det i regedit då
eller?
 

2005-02-22 21:42
Japp.
Start -> Run -> regedit -> Arkiv -> exportera för backup.
Redigera -> Sök för sökning.

Rekommenderar dock inte att du rotar här om du inte vet vad du gör =)
// pause