I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Datorn hakar upp sig p.g.a. trådlös router?

Hobby & Fritid - Datorer & Teknik

   

2004-10-01 14:34

Datorn hakar upp sig p.g.a. trådlös router?

Precis som det låter.

Har nyligen installerat en trådlös router för att kunna slippa sladdar mellan routern och min bärbara och stationära dator och medan allt fungerar smärtfritt på den bärbara datorn så har den stationära datorn större problem. Bland annat så hakar den upp sig lite då och då.

Alltså man märker av det mest om man spelar musik, då väljer den att, lite då och då, haka upp sig i en kort sekund för att sedan vara som vanligt igen.

Routern är D-Lind DI-624. Någon som haft samma problem?

Jag vet att problem dök upp p.g.a. routern och det trådlösa
nätverket.

Någon som vet hur man löser detta problem?

Dubbelmoral? I love it!

2004-10-01 16:20
Låter som du har för dålig signal -> dålig överföringshastighet. Prova att placera routern närmare den stationära.
// pause

2004-10-01 18:58
Det är ju tyvärr inte möjligt att placera routern närmare den stationära men trots att jag ibland har "Väldigt bra" som hastighet så hakar den upp sig ändå. Det måste ju nästan bero på något annat?
Dubbelmoral? I love it!

2004-10-02 00:49
HJÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄLP!!! :D
Dubbelmoral? I love it!

2004-10-02 01:14
jag har lite av samma problem, jag kan lagga nåt fruktansvärt på irc, ibland kan det rassla ner 10 rader i samma sekund (fast de är skrivna under kanske ett 15 sekunders intervall).. och jag sitter ungefär 2meter från routern då.. med full styrka osv.. lite skumt..
vadå? jag dyster?

2004-10-03 17:15
KOM IGEN!! =)
Dubbelmoral? I love it!

2004-10-03 21:40
naaaje.. det trådlösa är på 11mb ellerhur? dvs ca 1.3mb/s får du ut på linan. Så ska du spela musik via o kolla film etc. etc. via det trådlösa är det inte värt det..

-- Mellanslagsanvändare --