I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Ladda ner låtar från flashsidor...

Hobby & Fritid - Datorer & Teknik

   
Manager

2004-08-17 13:15

Ladda ner låtar från flashsidor...

Ja, jag är rätt kass på datorer och vill ha lite hjälp.

Om jag går in på en flashsida, och vill ladda ner en låt som de lagt upp för nedladdning, så blir det problem.
Alltså, artisten har en flashsida där han delar ut låtar, och när jag klickar på länken så öppnas en ny sida där låten spelas upp, en quicktimeapplikation alltså....men jag vill ladda ner MP3:an, inte lyssna på den....hur går jag tillväga då?

Redline!

2004-08-17 13:19
Om du tar fram källkoden för quicktimefönstret kan det nog vara så att url:n till låten finns där. Du kan ju länka sidan så kan man testa lite...
Manager

2004-08-17 13:22
www.unclehowie.com

Ja, under audio..

Jag är som sagt kass på allt det här med datorer, så om du skriver såna där grejer, försök att förklara för mig som om jag skulle vara 5 år ;)
Redline!

2004-08-17 13:28
Fan vilken camel toe på splashscreenen, haha...

Du menar inte beatsen som spelas i bakgrunden på sidan? De är nog omöjliga att få hem eftersom de är inbakade i flashsidan. Då får man typ extraheta ljudet från den.

Gick in i audio, klickade på första låten och fick upp en spara-ruta för "01-Non_Phixion_-_Caught_Between_Wo rlds.mp3". Så att du kanske kan kolla inställningarna i din webbläsare för att automatiskt spela upp objekt eller alltid välja att spara som. I Mozilla Firefox som jag kör har jag valt att alltid få upp en dialogruta där jag får välja om det ska spelas upp eller sparas.



Äsch då, nån hann före. Well, nu har du två metoder att testa...
Manager

2004-08-17 13:30
GunJah: Tror inte det är så populärt att göra en länk på whoa för varje låt, haha...hade dock den tanken i bakhuvudet...hade jag fortfarande varit admin så :)

Hörstedt: Nej, inte beatsen...utan låtarna i audio.....
Och som sagt, jag har noll koll, vart ställer man in sånt?
Har IE.
Redline!
Manager

2004-08-17 13:41
GunJah: Smart tänkt, hehe...
Redline!