I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Misstänkt överhettning. HJÄLP!

Hobby & Fritid - Datorer & Teknik

   

2004-06-06 14:06

Misstänkt överhettning. HJÄLP!

Min dator är ungefär 2 år gammal. Den har alltid funkat perfekt fram tills för någon vecka sen. Sedan dess har den börjat uppföra sig märkligt på det sättet att den ofta startar om sig själv helt utan förvarning. Det är inget virus, så mycket är säkert. Jag har kollat runt på nätet och hittat folk som haft liknande problem som hade berott på att deras ram-minne var dåligt. Men jag har kört olika testprogram på datorn och enligt dem så är det inget fel på minnet.

Så nu börjar jag misstänka att det kanske helt enkelt är så att fläkten inte gör sitt jobb, och att alla problem beror på överhettning.

Processorn är en AMD XP 1800+, ej överklockad , och har som sagt aldrig krånglat tidigare. Men vad är en normal temperatur? För när datorn startar om sig själv så ser jag under bootningen att cpu-tempen ligger på 60-70 grader. Det känns som att det är lite för mycket?

En sak som stärker min överhettningsteori är att jag de senaste timmarna kört med sid-locket bortplockat för att få in mer luft i datorn, och nu har den inte startat om sig alls sedan jag gjorde det.

Om detta är felet, är den enda lösningen att köpa en ny fläkt?

You love New York / But New York don't love you

2004-06-06 14:09
kan tillägga att jag kör Windows XP Pro.
You love New York / But New York don't love you

2004-06-06 14:10
dammsug alla fläktarna, processor och chassifläktarna, 60 70 pallar den men det är inte bra för den, min låg ockaså på runt 70 men nu när jag har dammsugit den så äre typ 40. ta en målarpensel eller nåt och försök peta biort dammet samtisigt som du har ett koncentrerat munstyckte på dammsugarn, ta inte på nåra kretskort eller nåt bara.
 

2004-06-06 14:16
aha, sabbar dammet så mycket alltså? dammsög den lite grann när jag öppnade den, inte så noga dock. men då ska den få en rejäl omgång nu =)

kom på en till grej. när datorn bootar om, så kan man läsa att CPU FAN ligger på ca 2300 rpm, medan SYS FAN ligger på 0 rpm. ska den göra det eller är det den fläkten som pajat?
You love New York / But New York don't love you

2004-06-06 14:52
jaha.. det första jag skulle göra är att montera loss fläktar och kylflänsar, sedan köpa ny kylpasta att lägga mellan chipsets/cpu och sedan byta ut fläktarna.. jag hade samma problem för 2 veckor sedan och då var det så enkelt att en av CPU fläktarna skurit.
Det är inget fel i att ha roligt så länge man bara skadar andra!

2004-06-06 17:35
nu har jag monterat loss hela fläkten och rengjort kylflänsarna från damm grundligt. men det blir ingen skillnad...
You love New York / But New York don't love you

2004-06-06 19:17
att sys fan ligger på noll betyder att den inte är ikopplad i moderkortet bara... eller så har du ingen...
"I whistled for a cab and when it came near, there was a hispanic in the car with lice in his hair"

2004-06-07 00:03
okej, det förklarar en hel del!
You love New York / But New York don't love you

2004-06-07 00:34
har oxå samma problem :S
That's just stupid.