I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

   

2004-05-23 11:33

Grafikfel

För ett par månader sedan pillade jag lite med drivrutiner till mitt grafikkort, alltså ja laddade ner gamla drivrutiner för att när jag spelade ett spel så var det lixom grönt å röt å gult, texturfel typ. Jag har nu laddat ner de senaste drivrutinerna till mitt grafikkort(GeForce FX 5200) men felet består. vafan kan ja göra åt det här??

tack

Vasastan JAO!!

2004-05-23 11:37
Händer detta endast med ett specifikt spel eller med många?

Använder sig spelmotorn av Direct3d eller OpenGL?

Har du använt en remover för att ta bort alla andra grafikdrivrutiner innan du installerar nya? Problem kan nämnligen kvarstå om drivrutinerna överlappar varandra.
Det är inget fel i att ha roligt så länge man bara skadar andra!

2004-05-23 11:41
Det händer inte på alla, men de flesta.
Jag tror inte att fallet är olika beronde på D3D eller OpenGL.
hur removar jag alla drivrutiner? för det har jag inte gjort
Vasastan JAO!!

2004-05-23 11:45
gå in på www.guru3d.com

där finns nog allt du behöver, men var försiktig med alla pre-releases av drivrutiner, de är ju trots allt inte släppta av Nvidia än =)
Det är inget fel i att ha roligt så länge man bara skadar andra!

2004-05-23 11:46
najs.
vad ska ja ladda ner för å remova grejerna då?
Vasastan JAO!!

2004-05-23 11:59
Detonator R.I.P är bra för att se till att det är helt rent innan man installerar nya drivers..
Det är inget fel i att ha roligt så länge man bara skadar andra!

2004-05-23 21:27
Ok ja körde det o ominstalerade drivrutinerna, men utan nåt resultat. fortfarande samma skit.
Om ja avinstalerar "Nvidia Display Drivers" från Add or Remove programs å instalerar om dom, kan det funka?

tack igen...
Vasastan JAO!!

2004-05-24 12:24
upp!
Vasastan JAO!!