I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Datorn stannar upp vid uppstart

Hobby & Fritid - Datorer & Teknik

   

2004-04-27 14:21

Datorn stannar upp vid uppstart

Jag kör med win2k, har haft problem med att starta min dator då efter att den håller på och komma in så man kan se skrivbordet stanna upp och tänka och när den väl kommer in efter ca 10 minuter så är datorn jätteseg. Men det har alltid funkat att testa starta om den och så har den fungerat som den ska.

MEN NU så vill inte datorn komma längra en "Startuppbilden". Jag ser att datorn inte fryser för att det är en sak som rör sig på skärmen. Vad fan ska jag göra? Har massa viktig data som jag behöver på burken.

Kan väl tillägga att det är en 800mhz, 384RAM om det är till någon hjälp. Pallar inte formatera för det har jag gjort rätt ofta de senaste månaderna och det blir typ problem hela tiden.

HJÄLP MIG

http://www.twitter.com/michaelcrackson

2004-04-27 14:41
du kan ju alltid plocka ut hårddisken och stoppa in den i nån polares burk där du säkerhetskopierar lite innan du tar hem och formaterar om den..
vadå? jag dyster?

2004-04-27 15:51
Starta i felsäkert läge.

Kolla startupfilerna (msconfig)
Virusscanna samt kolla Spy-ware


2004-04-28 09:36
Den stannar upp på samma ställe i felsäkert läge
http://www.twitter.com/michaelcrackson