Vilken mp3 spelare ska jag köpa?
Jag har lyckats sabba min gamla mp3 spelare och letar nu efter en ny. Behöver tips från er på vilkan/vilka som är bra! Jag har lite krav: Minst 10 gig hårdisk! (helst större!) Fjärr (dosa ni vet!) Display (på dosan och gärna på mp3spelaren) Den här :Encore fyller en hel del av mina krav plus att den inte är så dyr. Någon som har den eller som kan säga något om den?
ipod, lätt
"Hey fuck ass, give me a beer!"
Creative lätt!
www.myspace.com/rififikupp
tessa: jens är för liten (har väll 200 något som mest??) Droppa gärna länkar på hur de ser ut och vart man kan köpa dem!
jag måste bara säga att jag är RIKTIGT nöjd med min iPod. Har en 20 gig. den har väl allt du efterfrågar förutom display på fjärren..
"Jag vill hitta någon dampad whoaklottrare på riktigt nångång och bara se om dem fungerar i verkligheten, om dem kan öppna dörrar och skala bananer och sånt." /anonym admin.
jens of sweden e fan skitbra ju!
gör du det mot ett scoobykex?
Jens of Swedens nya 512mb låter riktigt najs faktiskt. Annars så hade jag valt en Mini Ipod 5gb. Man behöver inte så jävla mkt minne på den. Ofta man hinner lyssna på mer än 512mb MP3 på en dag (I spelaren). Sen tar det bara någon minut att byta till nästa dag. Satsa istället på kvalitet, storlek och design.
http://www.twitter.com/michaelcrackson
BLABLABLA! JAg vill HA en mp3 spelare med minst 10 gigs minnesplats. Jens fyller inte den kriterien sluta jiddra om den!
NoWise: Kolla i datortidningar, läs recensioner på pricerunner osv. Där får du reda på det bästa. I 10gb klassen så verkar Ipod dominera, har hört bra saker om IRiver men vet inte om det finns 10gb versioner utav dom.
http://www.twitter.com/michaelcrackson
va jag hörde så räcker iPod batterier i några år sen när de är slut är det bättre att köpa en ny iPod än att skeppa den utomlands för å få nytt batteri... eller?
Liqorice = Lakris minus u & t
c-line: ingen tillgång till datortidningar tyvärr...hehe...men internet kollar man ju! (min länk var från pricerunner!) Qo: jag har faktiskt funderat på en sådan....hade mina tankar på en jukebox också...för de är djävligt stora plus att de är relativt billiga! tessan: Så du påstår att jag blir sexigare om jag köper en?! ;) :D haha..
Liqorice F18 , ipod har som du skriver haft problem med batterierna ja. Men det har nu kommit en ny modell av ipoden, inte så mycket skillnad annat än att batterierna är förbättrade och att knapparna ligger "på rad" ovanför scrollhjulet istället för runt om dom.. Men om killen vill ha minst 10 gig kan ni ju sluta snacka om Jens of Sweden. ok? Det jag också gillar med iPoden är att man kan ha den som extrahårddisk, bra om man t.ex. ska ta med sig filmer och sånt nånstans.
"Jag vill hitta någon dampad whoaklottrare på riktigt nångång och bara se om dem fungerar i verkligheten, om dem kan öppna dörrar och skala bananer och sånt." /anonym admin.
en creative zen nx kan nog vara ett alternativ...inte lika dyr som ipod...
Ipod. Fo Shoue.
"I don’t like the sexistic way you talk to these bitches” <br> <br>
Har fortfarande inte sett en enda länk droppa! (dålig stil!) Tessan: so you say! :D Lia. Vad ligger ipod på då? (jag orkar inte kolla pricerunner igen :) Modem uppkoppling!)
NoWice min kostade 4200 på siba.
"Jag vill hitta någon dampad whoaklottrare på riktigt nångång och bara se om dem fungerar i verkligheten, om dem kan öppna dörrar och skala bananer och sånt." /anonym admin.
tessan: kodå...ett par ggr länge sedan nu men det var aldrig min stil! :) Lia: 10, 20 eller ?? gig?? Det var dyrt!...
NoWice , 20 gig. Det är vad de kostar.
"Jag vill hitta någon dampad whoaklottrare på riktigt nångång och bara se om dem fungerar i verkligheten, om dem kan öppna dörrar och skala bananer och sånt." /anonym admin.
www.onoff.se nån av dom.... över en gig är bra så det ryms lite...
What would macgyver do?
tessan: flashsida....enormt jobbigt på modem lina! :P
Lia:
se.pricerunner.com skiljer några hundra lappar men santsant! Jukeboxarna r ju billigare då. 60 gig för drygt 3800
se.pricerunner.com fasst 60 gig kommer jag aldrig fylla! :/
tessan: ja....men det har inte jag! :( (ingen tillgång)
winny: säg att den är stendöd. Du har testat att byta batterier och sånt. om de frågar dig vad du gjort med den så har du behandlat den som din egen son! tessaN: jag får förlita mig på vänners bredband! :D
winny: yttreblesyrer ska inte påverka det inre! Det är deras fel! Få det framstå som säkert!
KÖP INTE EN ZEN är mitt råd. Min kompis köpte en Zen för ungefär 4 månader sen. Redan i nyförpackning började skärmen att flimmra och maskinen brummade konstigt. Min polare försökte ignorera det men efter en vecka blev det riktigt jobbigt så han skickade tillbaka spelaren. Efter drygt en månad får han hem sin nya som också den lider av samma lyte. Min polare skiter i det återigen och efter en månad så tappar han den från en höjd på ungefär 1 meter. Spelaren gick sönder totalt men han fick ut det mesta på hemförsäkringen. Nu har han köpt en ny och på den fungerade inte hårddisken överhuvudtaget. Go Zen!
jens of sweden eller ipod!
köp inte zen som anwar sa, jag har en, o de är instabila, plastiga o rätt klumpiga...ioförsej dubbelt så lång batteritid o mycket billigare än ipod..men...
http://m3.idg.se/tjanster/Testat_i_M3/defa ult.asp?ProdTyp=19
Walking the street of dreams
naizo: Du har försökt nå en sida som inte fanns på IDGs webbplats. Den kan ha blivit flyttad, fått ett nytt namn eller så är den inte nåbar för tillfället. Det är också möjligt att den länk du följde inte är korrekt kodad, eller att sidan inte finns kvar hos oss.
iaudio har fått jävligt bra betyg!
Köp jens of sweden...jag har en sj..dome fett braa!
Jävligt smart att sätta in bokstaven 'S' i ordet Läspa?
aaron: Mina krav bestod bla i att den måste ha minst 10 gigs hårddisk. Kul att se topicen vakna till liv igen förresten. chille: kan du droppa en länk??
Skulle också behöva införskaffa en Mp3spelare nu lagom till sommaren. Men jag vet inte riktigt vad för egenskaper en bra spelare ska ha mer än att batteriet ska räcka och att man ska få plats med lite musik också. Vet inte vad som är standard dock så jag vet inte hur mycket man kan begära. Med NoWice tillåtelse så ansöker jag om att få vara med på ett hörn av tråden. Har cirka 3000 att spendera som max på en spelare och jag vill ha nått för pengarna också, eftersom jag är fattig student är det inte nå småpotatis att lägga ut en sån summa enligt mej.
netonnet har mp3 spelare för 700 om jag inte minns fel, köp flera istället för en STOR GIGANTISKT DYR SAK!
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
King Schlong - Up in bitches asses like a thong...
tuva: Du har min tillåtelse! ;) 3000 ojojojojojoj...många pengar. Det kan ju bli en fin spelare det där. Jag förutsätter att alla tips droppas tillsammans med en länk på nämnd spelare! KinG: Fick damp på den sidan....det stod ingenstanns (eller så är jag blind) hur mycket minne den kom med. Annars så såg den fin ut.
OKOKOKOKOK! Jag är ett pucko!!! Rek. pris iAudio 4: 128MB 1495:-, 256MB 1995:-, 512MB 2995:- Skämms.... Men dne är för liten för mig,. Minumum 10 gig!
De har ju en till modell: iAudio M3 som är en iPod klon Premiär i mitten av april. Rek. pris M3 (20GB): 3995:- Slimmat format med exklusiv design Uteffekt 20mW +20 mW (16 Ohm earphone) Hårddisk 20GB / 40GB Lagrar alla typer av filer Gränssnitt USB 2,0 (Max 480M bps) MP3 encoding 64~320 kbps Röstinspelning MP3 32~128kbps FM Radio & FM Radio recording Inbyggt uppladdningsbart Lithium Ion batteri (max 12 timmars batteritid) Storlek 103.7 mm X 60.8mm X 14.2mm Vikt 136 gram (batteri inräknat) Fjärrkontroll med 6 raders LCD display Systemkrav: Windows 98 / ME / 2000 / XP Uppgraderbart Firmware.
King Schlong - Up in bitches asses like a thong...
någon som vet en bra spelare som tar ungefär 200 låtar och är lagom stor osv för ett bra pris?
10 gb hårddisk nödvändigt? du hinner nog inte lyssna igenom tusentals låtar? då kan du lika gärna tjacka en med 512 och få nåra hundra
Palo P19 Jo men jag tycker sånt är jobbigt och jag blir yr av långa texter med svårutalade ord. mycket lättare att snika in sej här på ett hörn och få lite råd av de riktiga mp3 nördarna.
nu tycker jag att alla andra ska vara tysta, å så ska du lyssna på mig ( Som jobbar på en radio och tv butik ) Iriver. Livstidsgaranti, 20gig, 20 000mb 10 000 låtar, säger allt? Iriver, 20 eller 50 gb. det ända rätta!
ettsär P22 Om du länkar är du också jätte snäll vettu.
Palo P19 Ok, stör mej fortfarande på namnet, JENS OF SWEDEN?? vem fan döper sin produkt till det? jag behöver mycket plats för mycket musik, ganska långt batteri, så långt som möjligt är bra sålänge det inte prset blir löjligt dyrt bara för nån extra timme. i övrigt är bra ljud inte ett minus men extra tillbehör som mic och sånt tjaffs lockar mej inte, kostar bara extra och blir mycket tråkigare när nån kommer och viftar men kniven. ettsär P22 den var dessvärre lite över min prisklass, 3000 kan jag lägga ut och inte ett öre mer, känns itne värt att gå och köpa en spelare för 5 lakan, känns illa nog som det är att köpa en för 3.
Varför köpa IPod? tusenlappen dyrare än motsvarande med billigare märke, plus att du kan slänga den när batteriet är slut (går ej att byta). är det värt det för designen?
Här är polisen som mitt i gatan står, niger och säger att nu är det vår
vadå igen?
Här är polisen som mitt i gatan står, niger och säger att nu är det vår
lätt iPod FFS finns inte nån bättre
"nej inte sthlm shoo utan shoo som i stick fågeljävel"
Jag vill ha en spelare med stor hårddisk för jag får ryck ibland och vill lyssna på gamla goda låtar (som man inte hört på en 1-2 år), då måste man kunna ha alla sina låtar inne på spelaren. Storlek är inte så viktigt, man kan alltid ha den i väskan/jackfickan eller så. Ljudet är viktigt...men det går ju fixa delvis med schyssta hörlurar... Batteritiden är JÄTTEviktig iom att den ska hålla länge och det ska vara uppladningsbara batterier, helst sådana som man slipper plocka ut för att ladda. Den jag har nu Yeppnep (32:an) har ju AAA batterier och de tar slut så förbannat fort... Just det, en "handkontroll" är bra också just för att man ska kunna ha spelaren i väskan och handkontrollen vid hörlursladden eller så. Alltså så ska inte hörlurarna som följer med vara ihopmonterade med dosan utan det ska gå att byta hörlurar men ha kvar "dosan". :) Droppa gärna fler länkar. iriver ser fin ut men fyller den mina krav? :P
ettsär P22 hur stor är iriver jämfört med ipod?
marackas och kastanjetter!
någon som vet en bra spelare som tar ungefär 200 låtar och är lagom stor osv för ett bra pris? någon som vet en bra spelare som tar ungefär 200 låtar och är lagom stor osv för ett bra pris? någon som vet en bra spelare som tar ungefär 200 låtar och är lagom stor osv för ett bra pris? någon som vet en bra spelare som tar ungefär 200 låtar och är lagom stor osv för ett bra pris? någon som vet en bra spelare som tar ungefär 200 låtar och är lagom stor osv för ett bra pris? någon som vet en bra spelare som tar ungefär 200 låtar och är lagom stor osv för ett bra pris? någon som vet en bra spelare som tar ungefär 200 låtar och är lagom stor osv för ett bra pris?