I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

   

2004-04-12 13:41

Nätverksproblem..

jag har två datorer kopplade till nätverk.. när jag ska gå in med ena till andra kan jag kolla på filer osv, men tvärtom , går det inte.. när jag ska ta visa datorer i arbetsgrupp, och ska dubbelklicka på andra användaren, så kommere fram att jag behöver behörighet, och ska skriva in username och password.. jag har försökt med allting, men det där vägrar funka!! Någon som har tips?

cva ?

2004-04-12 14:06
arre_87
Den där lösenordsrutan som kommer upp ligger förmodligen i din router.
Jag hade det problemet innan, jag öppnade rätt portar i min router och det löste sig.

Kolla över inställningarna i routern och i eventuell brandvägg, mjukvaru- som hårdvarubrandvägg så ska det nog lösa sig..
Den narkotika som vi får in i Sverige kommer ju ofta från andra länder.
Laila Freiwalds

2004-04-12 14:19
vad ska jag ha för inställningar då? :S
cva ?

2004-04-12 15:23
Snälla hjälp någon? :(
cva ?

2004-04-12 15:27
Har du testat med:
user: administratör
pass: lämna tomt

?

2004-04-12 15:30
nej ska prova, tack :) någon som vet ifall man kan skapa server på spel, på något sätt, även fast man har router? :D
cva ?