I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

hur ser man hur mycket ram minne

Hobby & Fritid - Datorer & Teknik

   

2004-03-30 21:39

hur ser man hur mycket ram minne

man har?
nå ?
alltså hur mycket man har utnyttjat å hur mycket man kan nyttja!

OBS jag uppmanar ej till brott !! OBS

2004-03-30 21:41
Högerklicka på Den här Datorn och klicka på egenskaper. Under någon flik där står det hur snabb processor du har samt hur mycket Ram du har.
http://www.myspace.com/dirtydonline

2004-03-30 21:45
nope det jgorde det inte!

men jag vet att jag har 128 mb ram men hur mycket har jag utnyttjat vill jag veta!

OBS jag uppmanar ej till brott !! OBS

2004-03-30 22:41
CeNsUr

Har du Xp så drar du en ctrl+alt+del och flikar dig fram till fliken 'Prestanda'.
Där står det.
Den narkotika som vi får in i Sverige kommer ju ofta från andra länder.
Laila Freiwalds

2004-03-31 09:47
hade ett program förut som gjorde så man såg hur mycket ram som användes nere i aktivitetsfältet..kommer tyvärr inte ihåg vad det hette..

2004-03-31 15:18
äre fysiskt minne eller?

unas alltså ?
ja jag har xp tack för hjälpen
OBS jag uppmanar ej till brott !! OBS

2004-03-31 20:23
Censur: Du kan annars kolla under start>program>tillbehör>systemv erktyg och köra Systeminformation. Där hittar du både det ena och det andra om din dator.
Jag kör Xp Pro och är inte säker på om det finns i andra versioner av Windows (t.ex. Xp Home) men sökvägen på min dator är iaf C:\Program\Delade filer\Microsoft Shared\MSInfo\msinfo32.exe ..
Den narkotika som vi får in i Sverige kommer ju ofta från andra länder.
Laila Freiwalds