I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Hör mig själv i hörlurarna hela tiden

Vår Hiphop - Producenter & DJs

   
Rappare

2011-02-21 00:54

Hör mig själv i hörlurarna hela tiden

Jag har en presonus audiobox som pre-amp och jag vet inte med mig att jag ändrat något men jag får höra allt som mikrofonen tar upp hela tiden i hörlurarna. Måste slå av 48V knappen på preampen för att få bort detta, och det är otroligt störande då jag vill spela in. Någon som vet hur man får bort det här?

facebook.com/idiomatisk - fan page
Producent

2011-02-22 09:48
tror det kallas directmonitoring eller ngt som är användbart: när du spelar in så hör du signalen direct i lurarna utan latensy, antingen finns det en knapp på ljudkortet, eller så måste du som jag, gå in på mjukvaran till ljudkortet, i mitt fall är mjukvaran en mixer där man kan dra upp och ner ingångarna.

tror även att inställningen kan sitta i vissa sequenser program.

life's a biiatch and then you decide, To do something about it, shit'll only drive you crazy if you allow it
Rappare

2011-02-22 13:43
tack för svaret. Har hittat felet, fanns en ratt på ljudkortet mellan input och playback, och den var tvungen att vara på playback och så var jag tvungen att stänga av nått i kontrollpanelen för att få brot det, men det är då tyst nu iaf :)
facebook.com/idiomatisk - fan page