I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Cubase - går inte att spela in

Vår Hiphop - Producenter & DJs

   

2010-05-22 11:49

Cubase - går inte att spela in

Hej! Jag har använt mig utav Cubase SX3 ett bra tag nu, och allt har funkat som det ska under en lång tid. För ungefär en vecka sedan så slutade det att fungera - programmet registrerar inte mikrofonen. Jag tänkte installera om det men då fixade jag cubase 5 ist. Nu fungerar det inte heller och jag kan inte hitta någonstans var jag ställer in ljudkortet etc.

Om någon kan skänka mig fem minuter och hjälpa mig är jag evigt tacksam för detta driver mig till vansinne.

/Mattias

På Internet kommunicerar vi mestadels med text. Om du således skriver som en idiot får du finna dig i att bli betraktad som en.

2010-05-22 23:00
Det här kommer nog låta ganska dumt, men kolla upp alla enkla lösningar först som att se om micken är mutad på något vis eller sänkt som fan. Om du startar en inspelning och du inte ser några frekvenser överhuvudtaget och den är platt så är väl micken avstäng eller blockerad. möjligen sönder? om ingenting fungerar testa med en annan mick.

Mer kan jag inte säga direkt eftersom du inte har gett speciellt mycket information och det är väldigt svårt å hjälpa över forum såhär.
Allt är sant på internet.

2010-05-23 19:43
oHer - Jag installerade om skiten igen och igen, och igen till slut så fungerade det.

tyty för hjälpen ändå
På Internet kommunicerar vi mestadels med text. Om du således skriver som en idiot får du finna dig i att bli betraktad som en.