I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Studiobygge, hjälp med absorter inuti mickbås

Vår Hiphop - Producenter & DJs

   

2010-05-20 09:41

Studiobygge, hjälp med absorter inuti mickbås

Jag håller på att bygger en studio i garaget, det börjar bli klart nu dock så har jag ett problem! HUR FAN JAG SKA JAG ISOLERA INUTI?! jag hade en plan att det är ju bara att runda av hörnen och sen köpa jjlabs a-absorb mk2 och trycka in längst väggar och tak (har annat på golvet). Men nu när jag har läst i en massa forum runt om på nätet så verkar det som att jag är ute och cyklar?

Jag har iaf fattat det som att det är för billig skit för att funka, right?
Har dock inte så mkt pengar kvar att röra mig med just nu, så det är ett jävligt bra alternativ att välja jjlabs absorb.

Båset är 220cm i höjd , 140cm i längd , 100cm i bredd. såg ut så här för ett tag sen innan jag smällde upp väggarna utanpå och isolerad dom.



Båset är ju såklart till för sång och rapp som ni kanske förstår... jag är tacksam för alla möjliga svar/tips.


2010-05-20 11:15
Det där var svårt när det var så litet, men testa att sätta ganska tjock stenull på kortsidan som syns på bilden och sätt tyg över det. Sen kan du kanske köpa så många sånna här: Lite dyrare absorbent som du har råd med och sen varva med sånna här: Lite billigare absorbent.

Då bör du få en ganska heltäckande dämpning som inte tar för mycket, lite rum vill du ju ändå ha kvar. Har själv använt det billigare alternativet till ett bås med mycket bra resultat. Det var dock större + att jag hade även basfällor och veckat tyg som hjälpte till att diffusera men jäklar vad det lät bra där inne.
Worship Nothing Studios :Inspelning, mixning, mastring, design, musikvideos m.m: http://www.wnstudios.se

2010-05-20 12:58
´tack mankind, glömde även att säga att dörren som ska upp är en hotelldörr(dom är ljudisolerad om ni inte redan visste de).

2010-05-20 13:26
Låter grymt, hoppas du får till det riktigt bra.
Just i inspelningsrum och bås så finns det inte lika mycket fasta regler som när man behandlar kontrollrum, man får mer testa sig fram tills det låter som man vill helt enkelt.
Worship Nothing Studios :Inspelning, mixning, mastring, design, musikvideos m.m: http://www.wnstudios.se

2010-05-20 13:40
Just det jag har stört mig på när jag letat runt i forum, jag har inte hittat något för direkt mickbås! det är för kontrollrum vad jag har förstått det som... Alltså dom säger att man behöver det och man ditt och datt, men allt sånt är ju inte så viktigt när det gäller båset? (alltså tex basfälla och allt sånt) Det är bara att runda av hörn och dämpa väggarna/hörnen, right?

2010-05-20 14:03
Jorå visst är det viktigt, men det handlar mer om att få det att låta som man själv tycker låter bra än att det ska vara så jämn återgivning som möjligt. Smaken är ju som baken så det som en person tycker låter skitbra kanske en annan tycker låter skit. Mitt tips är att ta en sak i taget, lyssna, ta nästa och fortsätta så. Är det för mycket bas i båset, ja då trycker du in lite stenull, är det för mycket mids trycker du dit mer av den lite dyrare absorbenten och för mycket högfrekvent så trycker du dit mer av den billiga. Förutom dämpning så handlar det ju mycket om att sprida ut ljudet också så det inte blir så mycket direkta reflektioner. Pyramidskum sprider endel men det bästa är om du har väggarna i olika vinklar, dock är det svårt att göra i efterhand. Till skillnad från ett kontrollrum så ska inspelningsrummet helst INTE vara symmetriskt.
Worship Nothing Studios :Inspelning, mixning, mastring, design, musikvideos m.m: http://www.wnstudios.se