I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

FL Studio 8 laggar för mig (har nyligen hämtat nya sounds)

Vår Hiphop - Producenter & DJs

   

2010-05-08 15:34

FL Studio 8 laggar för mig (har nyligen hämtat nya sounds)

sho, är en nybörjare på FL Studio, förut använde jag Reason... Och nu laggar FL för mig nu när jag hämtat nya sounds o grejjer. Jag tänkte kanske någon här som kan hjälpa mig o lösa problemet? Det är när jag spelar upp och när jag spelar in som det händer... alltså inte hela programmet utan det som spelas upp och det pågår ungefär 2-3 sekunder men de e jobbigt. hoppas någon kan hjälpa. peace


2010-05-09 23:43
Tror det finns minst 20 trådar om just det här problemet. Men är inte helt säker på om det löser det.

Inne i FL klickar du "Options" och sen audio settings och så drar du upp "Buffer length" alltså åt höger så det blir högre ms.
Inte allt för högt för då kommer du inte orka sitta vid FL. Men dra upp ca 500 så ska det lösa problemet. Om inte dra upp ännu mer tills du hittar ett läge där det inte laggar.
Producerat material till minst högsta nivå
Ingen vågar kicka, ingen vågar kötta så hårt