I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Musik i stil med dAnger och renegade.

Vår Hiphop - Producenter & DJs

   

2009-12-14 21:04

Musik i stil med dAnger och renegade.

Hejsan!

Det är väl allmänt känt att jag är mindre erfaren i dessa kretsar..
Så därför frågar jag er:
Vilket program lämpar sig bäst för att göra electromusik i stil med Danger och renegade ( Länk till http://www.myspace.com/renegadenow )?
Sen om ni har några tutorials där de visar där de gör sådan musik eller liknande uppskattas det också, tack på förhand!

Dags att ta in folk på min "kompislista" igen så bara att lägga till mig. (förutsatt att vi snackat då).

2009-12-15 00:39
troligen alla tex. Reason, Fl studio, cubase om du bara lär dig programet så kan du göra vad du vill.

Tutorials finns på youtube sök bara efter "electro fl studio" tex
WOBB WOBB WOBB
http://myspace.com/mangeladubz

2009-12-15 17:39
Hm. Visste inte att fl kunde producera sådana underbara ljud. Det blir att titta, men tvivlar starkt på att det kommer vara i sån stil, mer basic tror jag..
Dags att ta in folk på min "kompislista" igen så bara att lägga till mig. (förutsatt att vi snackat då).
Skivsamlare

2009-12-15 19:26
Det är som vanligt in programmet, utan producenten det sitter i.. Du kommer antagligen inte kunna producera sådant med FLs intigrerade ljudbank, men skaffar du dig lite fetare VSTi's så går det hur bra som helst. Googla på "good electro vst synths" eller ngt och leta dig fram.
Odd Goons @ Soundcloud SP1200 / S950. 12bit grittynessss


2009-12-15 19:52
Jo det förstår jag också, inte så att någon nybörjare spottar ut 19h11 direkt oavsett program. Det var bara att mina erfarenheter med FL inte är de bästa.. Men som sagt, jag ska ta mig i kragen och sluta gnälla.
Dags att ta in folk på min "kompislista" igen så bara att lägga till mig. (förutsatt att vi snackat då).