I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Angående Cubase 5, 64-bit och .cpr

Vår Hiphop - Producenter & DJs

   

2009-11-02 04:00

Angående Cubase 5, 64-bit och .cpr

Har precis lagt en order på Cubase 5 fullversionen så den borde komma på dörren nästa vecka. Är tvungen att göra det pga att jag kör Win 7 64-bit. Som jag förstått det borde det funka finfint med tanke på att alla Vistadrivers går in utan problem i Win 7. Är van att köra SX3 och funderar på vad fan jag ska göra med projektfilerna i cpr-formatet. Har hört rykten om att man kan ladda ned en officiell plugin för Cubase 5 som möjliggör emulering mot äldre projekt, har någon här erfarenhet av det? Är det stabilt? Kan man inte öppna projektet för att spara om det sedan, istället för att jobba med det i en emulerad SX-miljö? Låter mer vettigt i mina öron iaf..

Kommentarer är välkomna.


2009-11-02 19:24
Ehh, någon?

2009-11-02 20:35
Och en sak till kom jag på, när det gäller pluggarna så borde det vara smartast att köra ett 32x cubase på ett 64x Win 7? Någon som har erfarenhet här av att köra båda? Skulle tro att många pluggar fuckar ur om du kör en installation av Cubase 64-bit versionen..

2009-11-05 20:33
Upp.

2009-11-06 00:48
när det gäller pluggarna tror jag också på att köra 32-bitars Cubase.

Testat forumet på cubase.net?
 

2009-11-07 00:06
Asså de där bullshitforumen där man inte hittar ett skit, haha.. Har för mig att det sitter en och annan snubbe här dock som sysslar mkt med cubase och då kanske varit borta i den problemställningen ang cubase 5. Men iaf, tack för hjälpen, kanske får kolla lite där ändå då.

//Paz