I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Tja tänkte kolla vad folk har för erfarenhet av ableton live 7

Vår Hiphop - Producenter & DJs

   

2009-04-09 01:02

Tja tänkte kolla vad folk har för erfarenhet av ableton live 7

Jag har kollat runt lite för att expandera min arsenal av studio mjuk varor och kollar lite på ableton, har laddat demon å suttit p lekt lite med.


tänkte kolla om det är någon här som jobbar i det å har nån åsikt om de..


sitter inne på
reason 4
pro tools
wavelabb
logic 8

så peppa bara inte att jobba i andra program utan söker info om just live 7 tips trix och tankar
tack för alla pedagogiska svar! Mvh Dj. dale

ps hur spelar man in i live från extern källa?

DJ Dale!*

2009-04-13 10:46
Live 7 är ett väldigt bra program att arbeta med, framförallt som dess namn antyder så är programmet väldigt smidigt om du vill använda en DAW för livebruk.
Deras audiomotor är fantastiskt.

Nu har precis Live 8 kommit som mer eller mindre har gjort alla önskningar som kunder har önskat, så jag skulle rekommendera dig att köpa 8:an direkt.
Till 8.an så kommer dessutom programspråket MAX/MSP anpassat för live vilket ger dig möjligheten att modulärt bygga hur dina effekter skall vara.
Såg att du bodde i Uppsala, det går en kurs på musikhögskolan i Sthlm i max/msp.

Du spelar in live från extern källa genom audiokanalen. Live har inbyggda tutorials så kolla på dem så får du svar på de flesta av dina frågor för att komma igång med programmet. Om du fortfarande inte förstår hur du skall göra så är youtube fyllt med olika tutorial videos.

Om du jobbar med logic 8 kan du dessutom slava reason & live genom rewire till programmet och jobba i logic miljön som du är van i samtidigt som du kan använda de fördelar som finns med reason & live.

lycka till
gazt.tumblr.com

2009-04-14 23:09
bara hört gott om ableton framförallt från electronica/house/techno producenter!

Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.