I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Mastering i reason 3.0

Vår Hiphop - Producenter & DJs

   

2009-01-06 04:00

Mastering i reason 3.0

Någon som är grym på området kanske? Letar efter det här feta, djupa och rena soundet på mina tracks. Jag vet att reason kanske inte är det bästa programmet till att mastra i, men jag vill ändå komma en bra bit på vägen genom att bara använda reason.
Så jag letar efter någon som kan ge mig tips och tricks på hur man just i reason miljö mastrar.

tack på förhand

sporta sporta

2009-01-06 12:06
jag skulle tipsa om att börja med att mixa väldigt noggrannt, sen exportera och mastra utanför reason. det kan också vara så att det kan behövas att exportera vissa ljud för sig och mixa utanför reason. reason har kanske inte dom bästa mastringsverktygen i branchen.

ska du tvunget mastra i reason så är som sagt mixningen väldigt viktig. så läs på lite om mixning först...
SKYSCRAPER - MILLION VIBES
http://www.myspace.com/martinnordbeck
http://www.myspace.com/millionvibessound

2009-01-10 13:19
du kan ju kicka combinator -> Mclass mastering suits
 

2009-01-11 10:45
Fixa wavelab istället så du har lite översikt på vad du gör.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2009-01-11 12:48
LJUDAS!!! Fan det var inte igår kul att se dig här din överintelligenta galning.

Näh wavelab är för PC idjöööter brushna. PM:a ditt nummer vi har byggt en galen studio.

Här är mina 5 öre.

Kör rewire till antingen protools 8 eller logic (aux kanaler in), sedan kör du automation genom dem. Akta dig för Mackie läget (128 steg) utan hitta en upplösning på minst 2048.

Tänk på att lägga kompressorer osv bakom rewiren, eftersom att du vill automata både volym och inserts.

Här är ett exempel på hur det kan gå till:

* Öppna Logic 8 tomt
* Öppna Reason (det är sjukt viktigt att du gör det i den ordningen för att få reason att jobba som slave).
* Öppna ditt Reason arr.
* Tryck tab tangenten för att få fram wires.
* Lägg wires på auxar och skriv ned vad som går vart.
* I Logic öppna mixern, under options väljer du add new aux strip (det ska finnas rewire strips, du behöver inte köra med dem men det underlättar 3/4, 5/6 osv).
* Gör en grundsetup (lyssna allt ljud med varandra, hör vart du får olika problem med ljudet där du behöver kompensera med d.v.s sänka vissa områden för att slippa knäppa effekter, ljudas kan säkert förklara mer i detalj om vilka effekter som kan uppstå, annars kan Auro göra det).
* Sedan lägger du på de inserts du har/vill ha.
* Sedan kör du antingen allt i ett program, eller om du nu måste gör slutspåret i wavelab (som faktiskt är jävligt grymt även om det är PC folk som kör det).

LJUDAS big up, kom förbi studion någon dag, vi behöver dig, 100m från stureplan.
Glenn?

2009-01-11 17:59
Absolut! Vore fett. Sitter ju själv vid fridhemsplan. Det var fan inte igår asså...
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2009-01-12 01:06
Sweeeeeeeeet broder, då hookar vi ASAP!!! Det rullar nu, kan du dra ett pm med ditt nummer så hookar vi efter 17 i veckan! KNUCKLE P :)
Glenn?