I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

   

2008-08-20 17:38

Köpa Mac!

Tjenare!
Nu har jag börjat Rytmus musikproduktions linjen och där kommer vi enbart arbeta med Mac + Logic.
Därför vore det skönt att ha en Mac hemma för att ha möjligheten att arbeta vidare när man är hemma.

jag har kollat runt lite och jag undrar om det skulle funka att ha en "Apple - MacBook 13" 2,4GHz C2 Duo/White/2GB/160/SD/Combo"
den ska bara andvändas till musikproduktion, orkar den med mycket?
Jag skulle inte vilja betala mer än 12000 då tillbehör osv är dyra också.
btw. vill ha en laptop.

Tack på förhand!


/Nick K of RawTalent


2008-08-20 17:39
oj, dyrt skulle det stå såklart.

2008-08-20 17:42
k;op den billigaste macbooken och maxa minnet i efterhand sa ar du straight. behover du dvd brannare har din polare det.
www.discotheque.se

2008-08-20 17:50
Okej så detta är inte tillräckligt bra bara så? om jag inte skulle orka byta minne, ram osv skulle detta räcka?
MacBook trampar gasen i botten. Med senaste generationens Intel Core 2 Duo-processor är datorn snabbare än någonsin. 2.4GHz, 2GB RAM och 160GB.
Ett tåligt polykarbonathölje, en livfull glänsande bildskärm och ett tangentbord med låg profil gör att känslan när du använder MacBook är lika imponerande som utseendet. Inuti MacBook finns den senaste Intel Core 2 Duo-processorn som baseras på 45nm-processteknik och avancerad kärnmikroarkitektur. Kort sagt: du får en piggare MacBook som kör program snabbare och effektivare än någonsin tidigare. Avancerat AirPort Extreme 802.11n Wi-Fi är inbyggt i MacBook. Det betyder att du kan ansluta till webben i hemmet, skolan, kontoret och överallt där det finns Wi-Fi.



2008-08-20 18:18
Minnet är lika bra att maxa till 4GB direkt.. Köp dock inte direkt från Apple då deras är snordyra. Räkna med ca 300kr per 2GB.. Du ska alltså köpa 2x2GB

Skulle även köpa större hårddisk direkt! Räkna med en tusing
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2008-08-20 19:21
Köp skiten bara, du kommer inte ångra dig. Det räcker gott och väl med 2GB minne, jag kör själv på det, använder Logic, Pro Tools och Reason samtidlgt och det är inga problem. Ska du köra upp den till 4GB minne så köp 2 och dra till nån butik och köp 2GB mer minne där så sätter dom in det åt dig så slipper du spilla saft i datorn och paja den. Sweet va?
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2008-08-20 20:18
Tack så jättemycket för hjälpen guys! I appreciate it!
jag har inte bestämt mig än heller så ni kan komma med flera förslag, stationära går bra också har jag kommit fram till.

2008-08-20 23:46
det finns diverse rykten som tyder på att macbook kommer uppdateras snart, sept-okt nån gång....
 

2008-08-21 08:39
jag skulle också vänta lite, med tanke på att en update kommer nog snart. köpte en imac förra året, en vecka efter jag gjorde det så släppte dom den senaste imacen som är smalare och hade större skärm.. till samma pris!! det var rätt surt vill jag lova. men specsen på macen du visade räcker lätt. har själv bara 1gb ram, använder logic och har hitills inte haft några problem.
SUCK SHAFT

2008-08-21 11:34
tjacka mac airbook eller vad den heter..sjukt tunn o porrig.
prestandan var på topp också..

2008-08-21 13:09
aa fan!

Nää mac airbook hade ju tydligen mycket mindre batteritid.

2008-08-21 23:44
macbook air är ju endast bra om man ständigt är på resande fot, inte behöver dvd och typ skriver å använder internet. Känns som att det är lite onödig lyx när en vanlig macbook inte är så värst större men ack så mkt bättre : )
 

2008-08-22 00:22
Håller med till 100%