I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Melodyne VST i Adobe Audition

Vår Hiphop - Producenter & DJs

   

2008-05-12 23:33

Melodyne VST i Adobe Audition

Hej! Som jag har förstått så kan Melodyne andvändas som en VST-Effekt, men det är fortfarande en grej som är oklart. Kan man öppna melodyne som en Vst-effekt i Adobe Audition, som man gör med t.ex. motsvarande Antares Autotune? Om jag öppnar Melodyne som en effekt så startat hela programmet som en exe-fil. Jag måste då exportera min sång till wav-format, importera till Melodyne, göra jobbet i Melodyne och sedan samma sak igen tillbaka till Adobe. Jag måste ju vara helt ute och cyklar, för det verkar rätt osmart(?). Har försökt hitta någon slags guide till Melodyne på bl.a. youtube, men hittar bara till mac. Vore snällt om någon skulle kunna ta sin tid och förklara för mig hur man bär sig åt.

Tack på förhand!

http://www.myspace.com/rickyrillzbeatz
"Jag får mitt nyaste ljudkort på torsdag/fredag, men just nu har lite sämre grafikort derför det låter som det gör" - Nilleyo

2008-05-13 15:39
Melodyne finns som sagt i lite olika versioner. Om du vill köra som plugg så ska du använda Melodyne Plugin.
Här är en liten video.
Du laddar helt enkelt pluggen, trycker play i din sequencer, sen Transfer i Melodyne Plugin så får du signalen inspelad i Melodynepluggen och kan ändra om den däri (originalsignalen på kanalen bypassas av Melodyne).
//Spliffan

2008-05-13 16:25
finns den i direct ?? för cool edit?
http://www.myspace.com/quizze

2008-05-13 23:25
Okej, såg de nu också när ja letade runt lite mer. Jag har tydligen Melodyne Studio, eller melodyne bridge. Ska försöka styra upp plugin nu. Tack för svaren!
http://www.myspace.com/rickyrillzbeatz
"Jag får mitt nyaste ljudkort på torsdag/fredag, men just nu har lite sämre grafikort derför det låter som det gör" - Nilleyo

2008-05-14 10:39
Melodyne plugin funkar inte i cooledit, adobe 1.5 , 2 eller 3
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.