I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

   

2008-03-27 00:14

iMac eller?

Varit hos en snubbe som har en sådan. Riktigt härlig dator, och logic verkar jävligt soft. Mycket snygg dator också.

Så jag tänkte fråga, vad har ni för erfarenheter av en sådan? räcker det med den billigaste versionen lr bör man köra på 2,4 ghz versionen? Var hittar man den billigast?

http://www.soundcloud.com/mr-rnbck
http://www.soundcloud.com/brormusik

2008-03-27 02:06
Allt beror på vad du har tänkt dig. billigast hittar du den med så kallad studentrabatt, tror de kostar lika mycket överallt.



2008-03-27 08:48
studentrabatten är t. om billigare än butikernas inköpspris så det är den bästa rabatt du kommer kunna få.

har goda erfarenheter av dem. de är stabila, inte lika mycket kraft i dem som en mac pro/G5 men mer än macbookarna..de funkar att göra musik med.

gällade logic så arbetar jag både med logic 7 & logic 8 och har även där goda erfarenheter. Programmet arbetar bra tillsammans med apples ljudmotor core. Programmet är stabilt och dess inbyggda effekter håller hög kvalité

gazt.tumblr.com

2008-03-27 11:51
Bygg en hackintosh istället. Myyyycket billigare,  se bara till att du köper rätt hårdvara så att du hittar drivrutiner.
Googla   0sx86  hackintosh
"Good deeds arent remembered in the heartz of men" / Jr Gong

2008-03-27 18:40
Funderar själv på en macbook.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2008-03-27 19:25
Mac blir min nästa inkommst
Jalla idiot systemet stänger snart!

2008-03-27 22:40
jag sitter på en macbook som jag gör musk på när jag reser..har 3 gb internminne i min..i de nya kan du ha 4 gb intern. funkar väldigt bra..os x är superstabilt.

kör logic 8, ableton & reason 4 på den...väldigt väldigt stabilt

(sorry att jag blev off topic)
gazt.tumblr.com

2008-03-28 13:35
okej. men macbook med mycket minne är också ett bra alternativ eller? smidigt med bärbar. och billigare än imac
http://www.soundcloud.com/mr-rnbck
http://www.soundcloud.com/brormusik

2008-03-28 14:38
Har tänkt på det här jävligt mycket. Tror dock att det blir en kraftfull bärbar PC ändå. Arbetar för tillfället med en äldre version av logic på min PC. Vill jag köra den på en ny PC så måste jag dock använda ett annat operativsystem än Vista. Så det blir att gå över till FL eller liknande. Mac har inte lyckats charma mig på samma sätt som den verkar ha med många andra. Kör PC skulle jag säga!
The Dude minds!

2008-03-28 14:59
Jag kör reason och logic på min Imac 24". Grymt! Köp dock den billiga med 1 gb ram och uppgradera sedan själv med 2*2 gb ram Kingston minnen. Mycket billigare!
I ain't rich bitch! | www.soundcloud.com/sanchezbeats

2008-03-28 15:05
både och!



2008-03-28 18:01
ja jag skulle också säga både och ifall det går.

jag sitter med min laptop och proddar vart jag än åker...medan jag sitter och mixar och redigerar ljud på min stationära mac.

men ska du välja...så välj portabelt...som du kan ha med dig..du kan sitta och prodda på det inbyggda ljudkortet och ett par lurar....funkar skitbra. så då har du bara med dig datorn och lurar..så boostar du minnet till 4 gb.



gazt.tumblr.com

2008-03-28 21:26
orddöv: har du möjligen testat att köra en xp-partition på macen? jag är lite nyfiken på om allt funkar eller om det bara är en seg emulering...



2008-03-28 21:32
Fördelar med macbook, som jag förövrigt har, är ju då givetvis att den är portabel. billigare. jävligt snygg och garageband & logic funkar skamlöst jävla bra om du väljer till så det är 2gb i ramminne like me. Ljudet är kristallklart.

Nackdelarna är först & främst att det inbyggda högtalarljudet inte så imponerande. Jag vet inte hur många gånger jag suttit och velat HÖJA VOLYMEN. Jag vet inte om det inbyggda ljudet hos Imacen är bättre. Det är nog rätt snarlikt. En annan negativ grej med macbooken är helt klart grafikkortet som är löjligt dåligt om man jämför med Imac. Däremot inte dåligt för det - om man ska jämföra laptops. 

Hade jag varit du, hade jag sparat till den lite bättre Imacen, lagt till mer ram och sen lekt livet!! 
Oh You Mad Cuz I'm Stylin On You?

2008-03-29 07:50
johnny..nope har inte gjort det. har följt en del trådar på macforumen om folk som gjort det....som jag förstått det så skall det funka ganska bra, virtual PC har jag använt och det gick väldigt segt, men den behövdes inte lika mycket när intel macarna kom. men jag har ingen erfarenhet utöver det jag läst gällande xp-partitionen.
Funderar dock på att skaffa en partition..för nu kommer fallout 3 bara till pc......
m å s t e ha! ! ! :)

booby..på macbookarna generationen under de senaste kan du ha 3 gb ramminne och på de nyaste (santa rosa upplagan?) kan du ha 4 gb..rekommendation 2 ligger på 2, men de har kapaciteten att ha 3 respektive 4 gb i sig....
vilket är sweet... :)

ronnback....jo högtalarljudet är väldigt lågt..det får du koppla in i en extern högtalare ifall du vill ha bra ljud, det saknar framfrallt bas. Men os X har en bra ljudmotor den s k coremotorn, som gör att du klarar dig gott med det inbyggda ljudkortet för uppspelning....
jag minns inte riktigt imacens ljud, de jag känner som har en har alla skaffat datahögtalare eller studiomonitorer till...så jag kan tänka mig att det inte är så lysande heller.

gällande grafiken så är det bara att hålla med, det är en av de stora skillnaderna jämfört med en macbook pro. om du inte jobbar med grafik så är det oki, men jobbar du med grafik så bör du hellre välja en macbook pro, en mac pro eller en imac

jag vet inte grafikkortet i macminin, men den nyaste upplagan av macminin är prestandamässigt likvärdig med en macbook och den kostar mindre än macbooken...och är galet snygg dessutom :) så det kan ju också vara ett alternativ.
gazt.tumblr.com

2008-03-29 15:47
okej. jag vill då göra beats och spela in rap/sång. så det kommer nog bli ett externt firewire ljudkort till också. och monitorer/lurar så inbyggda högtalarna skiter jag i :P
http://www.soundcloud.com/mr-rnbck
http://www.soundcloud.com/brormusik

2008-03-31 00:34
så billigaste imac vs billigaste macbook ?

med uppgraderat minne.
http://www.soundcloud.com/mr-rnbck
http://www.soundcloud.com/brormusik

2008-03-31 00:40
vill du göra beats genom att i huvudsak använda mjukvarusynthar, ta den med bäst processor.



2008-03-31 00:48
orddöv dock så kostar en skär en del oxå så blir dyrare än en macbook, en tung macbook kostar idag 12.000 kr med 2.4ghz
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2008-03-31 01:14
Är mest sugen på denna. Så uppgradera minnet, håller det tror ni?

  • 2,0G Hz Intel 
    Core 2 Duo
  • 1 GB minne
  • 250 GB hårddisk1
  • 8x SuperDrive för dubbla lager
  • ATI Radeon HD 2400 XT med 128 MB
Bilden “http://a248.e.akamai.net/7/248/8352/1046/store.apple.com/Catalog/se/Images/imac/img/product-20in.jpg” kan inte visas, då den innehåller fel.
http://www.soundcloud.com/mr-rnbck
http://www.soundcloud.com/brormusik

2008-03-31 01:14
för 2,4 ghz måste man steppa upp 2000 kr
http://www.soundcloud.com/mr-rnbck
http://www.soundcloud.com/brormusik

2008-03-31 03:08
Processorn håller. No doubt. MEN. Mer ram. Annars kommer du inte kunna ha några tracks i logic sen och därmed inte kunna göra några märkvärdiga projekt.. feel me?
Oh You Mad Cuz I'm Stylin On You?

2008-03-31 03:09
eller du hade redan skrivit att du skulle uppgradera det. då är det prima. Min producent kör med den varianten så det kan jag rekommendera! 
Oh You Mad Cuz I'm Stylin On You?

2008-03-31 13:45
Om du nu ska köra Imac så spara ihop några tusenlappartill och köp en 2.4ghz och skaffa 500/750gb hårddisk.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2008-03-31 15:17
johnny: har du möjligen testat att köra en xp-partition på macen? jag är lite nyfiken på om allt funkar eller om det bara är en seg emulering...

det är inte emulering om du kör en bootcamp partition. det är xp på en intel dator och helt normalt. sen funkar vmware och sånt bra med om man vill köra xp under osx för att slippa starta om. fast då är det inte en partition utan bara en discimage fil med xp. jag kan köra sx3 i vmware, men det segar en del då. mest för att jag bara har 1gig ram och det äter osx upp.  
www.discotheque.se

2008-03-31 16:12
ok... det är ju verkligen samma datorer nu. Är sjukt sugen på att bygga en OSX-dator. synd att man inte har råd med allt intressant.