I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Rätta mig om jag har fel nu om sampling

Vår Hiphop - Producenter & DJs

   

2008-03-12 03:49

Rätta mig om jag har fel nu om sampling

Vart går egentligen gränsen för ett samplat beat? Nu är det inte frågan om "har jag rätt att sampla det och sälja sen"

Utan frågan är hur mkt eller om man kan dra någon gräns?

Alla beats borde väl vara lite samplade då alla trummor osv är samplade (som jag har iaf)

Men om vi tar ett exempel... om jag bara klipper ut en del i en låt på kanske max 1-3 sekunder om inte mindre och förnyar den och grejjar och donar då borde det väl inte räknas direkt?

Det är väl mer om jag klipper en lite länge slinga som låter ganska likt sen?


Tack på förhand


2008-03-12 05:34
Samplat är samplat..du har tagit någonting som redan är gjort! finns ingen gräns vad jag vet...men du kan ju känna dig stoltare av att göra om hela skiten så det inte märks vart du samplar ifrån. lättare o sälja det sen också=)
Sometimes you win and sometimes you lose!

2008-03-12 08:06

2008-03-12 08:47
Märker ingen vad det är samplat ifrån kommer du undan ändå - gammalt djungelordspråk.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2008-03-12 12:02
Sampla och kör på så. Så länge du inte är världskänd så kommer det inte att slå tillbaka på dig (om du inte har extremt otur).
Tare Lugnt Vol 4 och Dirty North är båda ute nu!
www.thosedamn.se
www.randombastards.com

2008-03-12 12:17
Så länge du inte tänkt säga att det är du som spelar altsax på Freddie Freeloader är det väl sak samma?



2008-03-12 15:15
haha humorkillarna!

Alltså, jag samplar inte slingor osv när jag gör beats det kan hända att jag tar trummorna från någon gammal princelåt etc och gör om dom lite

Då borde det ju räknas som det

typ "fan va nice beat du gjort"
"ja men han har ju samplat trummorna..." och där försvann all shine på mitt beat typ

2008-03-12 16:34
loopar räknas som sampling ja, men det har egentligen ingenting att göra med om resultatet blir bra eller inte.

sampla: spela in korta samples



2008-03-12 16:59
samplar gör du väll i alla fall där du inte spelar instrumentet själv/hyr in någon som spelar det åt dig.

sen om du bara samplat trumslagen och inte en trumloop så behöver du kanske inte berätta det (dock verkar just Prince vara galen med sin upphovsrätt då han tydligen skall ha stämt alla ifrån fans som använt bilder på fan-sidor till ebay för att hans album säljs begangnade där)
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2008-03-12 17:32
Hehe jao, trumloopar och långa slingor är riktig sampling tycker jag

Jag brukar sampla trummor, sen brukar jag klippa ut en sekund av något instrument och sen göra olika toner av det (vet inte vad det kallas är rätt ny med detta)
Producent

2008-03-12 20:43
Användaren är inte inloggad MR-J P19

Fortfarande sampling. Men jag menar, dom flesta instrumentpluggarna bygger ju också på samplingar.

2008-03-12 21:40
precis, allting är sampling :D

2008-03-12 21:52
Till och med om du spelar gitarren helt själv har du fortfarande samplat, det enda sättet (på en mycket långsökt sträcka) är att inte alls spela in i midi eller stuff utan spela alla instrument själv... detta var såklart ironi, men någon sorts poäng finns väl ändå...:P

2008-03-12 22:35
jävligt kul var det

2008-03-12 23:00
''jävligt kul var det''

Yay, sa du till mig ör jag stolt, om du såklart inte var ironisk.

Men ja, vi säger att jobbar i Reason te.x, och plockar ut en loop med en gitarr eller nåt, men sen bygger upp resten själv, då har du ju en sample, (man kan väl inte räkna med bassynthen man kör för sampling, då man spelar det själv t.ex, då blir det som jag sa hemsk långsökt) men ändå egenspelat, så du kan inte åt dig äran för gitarren, men resten. Sen är det väl inte så många som bryr sig, har du bara använt massa loopar och samples från Reason och byggt ihop ett beat så är det ju ändå dit, eftersom att det är en process av musikskapning, och sen finns det ingen annan som har upphovsrättigheter på det heller, jo Propellerhead, men klart man får anända looparna, vad annars är de till där för?:P


Nu kanske jag berättade lite luddigt, men jag skyller på att jag är oerhört trött...

2008-03-13 00:54
a men jag fattar typ