I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

krångel med mina nya grejer, snälla hjälp!

Vår Hiphop - Producenter & DJs

   

2008-02-28 11:56

krångel med mina nya grejer, snälla hjälp!

Shuu, nu är det så att jag nyss köpt nya grejer :en Studio projects C1,ett Lexicon Lambda ljudkort, hörlurar M.M

och när jag ska spela in så brusar det SKIT mycket i hörlurarna men det brusar inte liksom i själva inspelnings programet, då blir det perfekt ljud, Kan det bero på att jag inte har någon bas? :S

skulle vara väldigt schysst om någon skulle kunna hjälpa mig med dehär, är rätt desperat nu, vill ju kunna rappa när jag fått mina nya saker haha ;)

Peace n' Love

www.ZnapMusic.com/Prototyp

2008-02-28 12:14
brusar det även om du bara lyssnar på musik med hörlurarna kopplade till ljudkortet?

prova att lyssna i ett par andra hörlurar



2008-02-28 12:35
nej det gör det inte :P

men det är rätt konstigt för när jag inte har hörlurarna kopplade till ljudkortet kan jag bara lyssna låtar och beats å sånt i adobe audition men när jag kopplar hörlurarna direkt till datan då kan jag inte lyssna på låtar i adobe audition då kan jag bara lyssna i vanliga uppspelnings program.

tack ändå! peace
www.ZnapMusic.com/Prototyp

2008-02-28 13:25
jag har fixat så att det spelas in från det nya ljudkortet! peace
www.ZnapMusic.com/Prototyp