I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Brum ljud i micken

Vår Hiphop - Producenter & DJs

   
Moderator

2008-02-27 11:59

Brum ljud i micken

Hejsan, har inte spelat in på ett tag. men idag när jag skulle börja spela in så började det brumma i micken när jag höjde ljud nivån på mixerbordet. Jag har alla inställningarna rätt och så men kan det vara mick sladden som glappar eller är sönder?

Följ mig på Twitter @MexxiInnuce

Och checka:http://www.innuce.nu

2008-02-27 12:25
hade sånt jag med. I mitt fall var det phantom mataren och ljudkortet som inte kom överens. Pröva att byta kablar
"Jag hatar citat"

2008-02-27 13:11
I micken?


Moderator

2008-02-27 13:17
Ja alltså, Brummet kommer från micken / Mick kabeln. När jag drar ner volymen helt på micken via mixerbordet så är det knäpp tyst men när jag drar upp den så brummar det igen.
Följ mig på Twitter @MexxiInnuce

Och checka:http://www.innuce.nu

2008-02-27 15:26
Har du en balanserad koppling?
//Spliffan
Moderator

2008-02-27 18:23
Jaa det har jag
Följ mig på Twitter @MexxiInnuce

Och checka:http://www.innuce.nu

2008-02-27 18:52
testa att separera alla strömkablar från ljudkablarna (så inga korsas), har du kopplat in nåt annat i samma uttag som de andra nyligen? testa att koppla in nåt annat på mickanalen, dvs annan kabel, annan "ljudkälla" så du kan utesluta fel på mickabel/mic.


Moderator

2008-02-27 19:18
Testar det imorgon men tack det ska jag testa. Jag har hängt mickkabeln över en dörr karm. där finns också internet kabel och tv antens kabel.
Följ mig på Twitter @MexxiInnuce

Och checka:http://www.innuce.nu