I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Vilket Puffskydd ska jag ha??

Vår Hiphop - Producenter & DJs

   

2008-01-20 01:26

Vilket Puffskydd ska jag ha??

tjenare ja ska beställa ett puffskydd från Jamshop.se och jag undrar vilket av dom här jag ska ta!

JJlabs MPS-15 PopScreen puffskydd
Puffskydd med dubbel finmaskigt nät - traditionell modell. 295 kr

Eller


JJlabs PopStop puffskydd i metall
JJlabs Pop Stop puffskydd i metall. Bästa puffskyddet vi provat förutom syrrans strumbyxor. Håller för hårda törnar då filtret är av metall. Snyggt dessutom. 295 kr

http://www.myspace.com/KriTaaaN

2008-01-20 01:38
jadu, vill du ha det bästa eller det traditionella, svårt val :P


Moderator

2008-01-20 11:26
Jag har det traditionella. Jag har pratat med en del om det där, både dom som jobbar i studio och även dom som jobbar i musik affärer. Och dom tycker inte att det är någon skillnad på puffskydden.

Så jag vet inte, skulle vilja testa metall
Följ mig på Twitter @MexxiInnuce

Och checka:http://www.innuce.nu

2008-01-20 11:38

okej:p men ingen som har Metall puffskyddet som kan säga om det är bra ?

http://www.myspace.com/KriTaaaN
Producent

2008-01-20 12:07
jag kör metall och jag tycker det är nice faktiskt.. det sprider ut "puffet" i olika riktningar istället för att bara dämpa det..

jag fundrar dock på att börja köra båda 2 faktiskt, men jag är helnöjd med metallskyddet och jag körde traditionellt förut..
Level 8 Studio - www.level8studio.se
Norra Botkyrka - Svensk rap's födelseplats!

2008-01-20 15:40
Durkslag + damstrumpor, det bästa av två världar - ghetto style.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2008-01-20 16:21
^^ shit vissa tyckte dom var uppfinningsrik och tog en klädgalge way back, men durkslag? Det tar nog priset för största skydd :)
/Este G
-In Yo Area
Producent

2008-01-20 19:01
durkslaget lär ju inte göra så mycket eftersom det bara är ett grovmaskigt nät.. luften går ju bara igenom små fyrkanter..
poängen med puffskydd i metall är ju att metallen är vågig så att luften tar olika riktningar när det väl inträffar.. :P
Level 8 Studio - www.level8studio.se
Norra Botkyrka - Svensk rap's födelseplats!

2008-01-21 12:15
metalfiltret tar inte bort lika mycket som det med strumpa kan man väl säga. både bra och dåligt. om man tar i som fan och spottar på ordentligt så är tyg bättre. men om man har en lite mer låg röst är metal bättre eftersom det inte filtrerar bort topparna på samma sätt som tyg.

jag har ett puffskydd där man fick med både och. bara att byta efter behov.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2008-01-21 12:55
change

Då får det väl bli RIVJÄRN istället .)
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2008-01-21 23:05
melker du kan ju ta din strumpa!
(\_/)
(O.o)
(> <)