I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Kopplings hjälp till Korg Ms20

Vår Hiphop - Producenter & DJs

   
Moderator

2007-11-25 16:59

Kopplings hjälp till Korg Ms20

Hejsan, idag fick jag hem en ms20. Behöver hjälp med att koppla den. Sitter ju sladdar i den och så men jag vet inte hur ljudet är för jag vet inte hur jag ska koppla den till datorn / Mixerbordet. är det någon som vet hur man ska koppla allt? Tack på förhand.

Följ mig på Twitter @MexxiInnuce

Och checka:http://www.innuce.nu

2007-11-25 17:30

sladdarna på panelen är för att programmera ljudet bara. för att få ljud ut från den får du hitta main out, och sen kopplar du den till ditt mixerbord

ms20 är kanske ingen nybörjar synt direkt, bara så du vet...

SKYSCRAPER - MILLION VIBES
http://www.myspace.com/martinnordbeck
http://www.myspace.com/millionvibessound
Moderator

2007-11-25 17:33
Nej men fick den av min morbror:) ingenting jag har köpt. Jag fattade det också som att dom på panelen styrde ljudet när jag kollade på filmer på youtube om den. och har kommit fram till att jag kopplar från "signal out" till line in på mixerbordet.
Följ mig på Twitter @MexxiInnuce

Och checka:http://www.innuce.nu
Moderator

2007-11-25 17:40
Och sen om man ska spela in den på datan är det bara göra ett audio spår och spela in alltså?
Följ mig på Twitter @MexxiInnuce

Och checka:http://www.innuce.nu

2007-11-25 18:52
som att spela in vilken annan ljudkälla som helst, mic eller vad som..
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
Moderator

2007-11-25 18:56
ah precis så jag menade:)
Följ mig på Twitter @MexxiInnuce

Och checka:http://www.innuce.nu

2007-11-26 00:33
ingen som är med på att byta morbror? mexxi?



2007-11-26 10:49
Precis min tanke .)
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
Moderator

2007-11-26 11:48
Haha, Näeee, aldrig i livet:P
Följ mig på Twitter @MexxiInnuce

Och checka:http://www.innuce.nu

2007-11-26 15:58

Ang att koppla den till datorn:

Du kan inte koppla en Korg MS20 till en dator eftersom en MS20 inte har Midi, det var inte uppfunnit 1978 då den kom ut på marknaden. För att kunna styra din MS20 från en sequencer via din dator måste du köpa ett CV/GATE till Midi interface. Kenton i england gör CV/gate till midi burkar. Det finns en model som heter Kenton Pro Solo son styr en CV/Gate enhet. Brukar ligga på 130£ dvs 2000:- med frakt. Men även om du gör det så kan du inte använda klaviaturen på MS20´an för att spela in noter i datorn. Du kommer bara kunna styra "not på/av" via Kenton interfacet.

PS. Något som är kul med en MS20 är att köra in externa ljudkällor. En sampling tex och sen modulera den i MS20´an. Det kan bli hur knasigt som.

Moderator

2007-11-26 22:06
Hehe tack så mycket för tipset:) Nej hade fattat det jag med att man inte kunde koppla midi, så kopplade line in till mixern:)
Följ mig på Twitter @MexxiInnuce

Och checka:http://www.innuce.nu

2007-12-18 16:32
tänk på att ms20'n inte har "standard cv/gate" utan hz. Så när du köper interface till den se till att den har rätta spec.

I got CD's in my crates, like crack in my pocket<br>Yeah right, neither of the above.