I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

   

2007-09-30 23:54

mixerbord hjälp

Min bror lämnade en fet grunka vid namn fostex VF160 när han morsade i helgen. Tänkte försöka spela in något innan han som ska ha den hämtar den. Det sura är att det inte finns några kablar till så jag undrar vilka sladdar man behöver för att koppla in den i datorn och hur man gör för att hur enkelt som helst få igång ett (enkelt) program som man kan lägga på ett beat och bara köra o lära sig på vägen.

Så här står det på baksidan:
Aux send
ST out (R & L)
MIDI (IN & OUT)
Digital/data (in & out, jääätte små hål förövrigt)
Foot sw (vanlig "gitarrsladd" ingång)
SCSI


och AC-IN har jag klarat ut själv vad det är :P.
Peace

 

2007-10-01 00:49
det är väl en portastudio?


Producent

2007-10-01 07:09
ser ut som en portastudio..

jag googlade och kollade in lite och som det ser ut så behöver du telekablar, men det är lättast att kolla med din lokala musikaffär..
Level 8 Studio - www.level8studio.se
Norra Botkyrka - Svensk rap's födelseplats!

2007-10-01 08:33
Jo det finns ju cdbrännare o så. Tänkte höra med min musiklärare idag, om man har tur får jag låna saker från inspelningssalarna :). Tack för svaren (nog bäst att ta det med någon irl när jag tänker efter.)