I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

   

2007-06-19 20:54

Fel på mixern!

jag har ett fel på min mixer den piper konstigt när det blir hög volym.

någon som känner igen felet?

tacksam för svar

Du är ett lat stycke mat!

2007-06-19 20:55
rundgång? :)
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2007-06-19 20:56
men kan det bli utan mic?
Du är ett lat stycke mat!

2007-06-19 21:00

yes

Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2007-06-19 22:38
är det fel kopplat då eller nåt?

Du är ett lat stycke mat!

2007-06-20 09:07
jag är sämst på koppling etc, men tror det har nått med att det blir rundgång mellan datorn och mixern! att signalerna som skickas in i datorn går runt å in i mixern igen direkt eller nått sånt!

somsagt jag kan inget alls :) prova hör med johhny alt. spliffan här på whoa, dom är kunniga
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2007-06-20 11:38
Om du berättar hur du har kopplat och vad det är för modeller så blir det lättare att hjälpa till.

det kan runda om du har ljudet från datorn kopplat ut till mixern via "tape/2TR" och mixern inställd på att skicka tape/2TR till main out = till inspelning i datorn. Är det detta går det att lösa genom att ställa in "tape to monitor"-läget istället

det rundar också om du har ljudet ut från datorn kopplat in på ett vanligt mixerspår, men det får man väl hoppas att du inte har.



2007-06-20 12:12
ursäkta mig kanske ska skriva att det är en dj mixer, ska åka och kolla på mixern hur allt är kopplat! har den i en lokal
Du är ett lat stycke mat!

2007-06-20 14:09
"det rundar också om du har ljudet ut från datorn kopplat in på ett vanligt mixerspår, men det får man väl hoppas att du inte har."

Vad menar du med det? En vanlig kanal på mixern eller? Varför skulle det bli rundgång? Själv kopplar jag ljudkortet till aux return. Det är den enda anslutningen som är balanserad på mitt bord.

Ni som har balanserade anslutningar på era ljudkort och använder er av tape/2tr anslutningarna går ju helt miste om balanseringen. Det är isf bättre att på mindre mixers, använda sendarna (som ofta är balanserade) för att skicka ljud till ljudkortet.
http://www.myspace.com/timkarlsson

2007-06-20 16:54
tim_k: Om aux return är den absolut enda anslutningen som är balanserad, varför ens bry sig? ;)

Om man kopplar datorn till en vanlig kanal på mixern och sen tillbaka till datorn går det inte att spela in (med medhörning) utan rundgång. Eller?

nu var väl dock inget av det här speciellt relevant då tråden handlar om en dj-mixer.

mvh!



2007-06-20 21:58
Nej du har rätt, det är kanske inte så relevant. Jag reagerade bara på att du skrev att det inte går att koppla på ett "vanligt mixerspår".

När det kommer balanserade anslutningar så får man i de flesta fall mindre brus och dessutom högre nivå, även om det bara gäller monitorlyssning i mitt fall.

Om man inte har grupper på sitt mixerbord kan man skicka iväg signal via sendratten från valfri kanal på mixerbordet till datorn och på så sätt styra vilka kanaler som ska skickas till ljudkortet för inspelning. Då slipper man rundgång. Det finns ibland även en knapp som heter pfl (pre fader listening), som förutom att fungera som nivåkontroll för enksilda kanaler även fungerar som medhörning via controll room utgången.

Det kan ju även vara så att DJ mixern har sendar. Hoppas i vilket fall att problemet löser sig.
http://www.myspace.com/timkarlsson

2007-06-20 21:59
byt den annars.
 

2007-06-20 22:24
tim_k:

Ahhh nä du har såklart rätt, kör själv inte balanserat åt något håll så jag har inte behövt tänka på saken. tack för upplysningen!