I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

hiphop, en musiktstil?

Vår Hiphop - Producenter & DJs

   

2007-06-06 12:38

hiphop, en musiktstil?

vet inte var den här tråden passade, men tror den passar här.

Okej då undrar jag
om hiphop är en musikstil
för om dem 4 hiphop elementen är:
Dj
Rap
Breakdance
Graffiti

Jag ska inte låta efterbliven nu men Rap är ju en sorts musikstil
som man kan välja i WMP och sen finns de hiphop och då undrar jag vad i helvete är hiphop för musikstil om rap är de ända i hiphop elementen som man "rappar/sjunger" i?

tacksam för svar.

Producerat material till minst högsta nivå
Ingen vågar kicka, ingen vågar kötta så hårt

2007-06-06 12:39
MC:ing, inte rap

2007-06-06 12:44
okej ska jag va perfekt.

men jag gjorde de bara för att folk ska fatta

MCing
Djing
Breakdance
Graffiti

Så där har du perfektonist
Producerat material till minst högsta nivå
Ingen vågar kicka, ingen vågar kötta så hårt

2007-06-06 13:00
Alltså.. Hiphop är en Kultur. dvs en slags "Sub Kultur". elementen i grunden har du nämnt, och de e fortfarande dom elementen som utgär genren "Hiphop" om du går tillbaka 20 år så fanns de knappast någon musik videa eller "jam" som inte hade alla fyra elementen samlade på samma ställe. nu när du ser en musik videa e de inte alls om dom 4 elementen utan om bitches pengar och såklart rappen..

Så visst Mcing eller "Rap" är musikstilen tillsammans med Djing(dvs producenterna).. där får du ut musik genren av "Hiphop". men jag antar att de är nån slags definitions fråga eftersom alla tycker nog och tänker olika. men jag skulle vilja säga att Hiphop är över namnet på genren men igentligen är de ju "rap". sen under de kommer ju alla utväcklade stilar, så som: Raggaton, R&B, etc. iofs har ju inte stilarna utväcklats endast från rap, utan även blues och reggae...

Men som sagt hiphop är ju inte hiphopen som fanns förr. den förändrades ganska kraftigt efter att den blev mainstream och folk började tjänna pengar på de...

Men hiphop har ju skaffat sig en helt egen image när de gäller allt. kläder, tauteringar, bilar, slang, och andra grejer som även dom skulle kunna klassas som ett element men de är ju inte konst på samma sätt som dans, målning, produktion, rap..

men jaja ja vet inte riktigt kanska mycke onördig information men ja antar att dom flesta redan visste allt ^^ men de e typ den slutsatsen ja kan komma på såhär på rak arm..

Genre: Hiphop

Heffi Från Vilda Västern... Yes thats me. Dont even compare my flow with you. You will only fall down in tears...

2007-06-06 13:34
* Hiphop - Urban subkultur med amerikanskt ursprung som uppkom på 70-talet. Har sina rötter i funk, soul, R&B och discolåtar som samtida DJ's choppade breaks ifrån. Det i sin tur skapade breakbeats som dansen breaking utvecklades i takt med. Förutom B-Boys och B-Girls så inleddes rappares historia under samma tid med att DJ's så sakteliga började säga saker över sina beats, saker som efterhand blev mer versbetonade och med rim på takterna och nu droppades av personer som bara rappade och inte sysslade med DJ'ing. Graffiti var en samtida gatukonstform som ofta knöts an till den växande subkulturen hiphop och nuförtiden räknas in som ett av elementen.

* Element - Finns populärt sett fyra stycken, B-Boying, Emceeing, DJ'ing och Graffiti. Men flertalet underelement och nära liggande konstformer gör begreppet större.

Exempel,

Beatboxing, Turntableism, Producing, Fashion, Flyer and postermaking och mkt annat.

* Rap - Ett sätt att uttrycka sig på verbalt. Karaktäriseras av rytmik framför melodi och utnyttjar sig av rim på takterna, oftast den fjärde i en 4/4-takt. Finns på många andra ställen än inom hiphop.

* Emceeing - Att rappa till ett beat. Vad som utmärker en bra emcee är budskapet i hans texter, hans flow och hur avancerad hans rimteknik är.

//Peace

2007-06-07 21:07
"* Emceeing - Att rappa till ett beat. Vad som utmärker en bra emcee är budskapet i hans texter, hans flow och hur avancerad hans rimteknik är."

Angående vad som är en utmärkande bra MC råder det väl delade meningar om. Klassiskt sett är det väl någon som är bra på att få med sig publiken, alltså känsla och delivery framför rimteknik.
 

2007-06-09 10:43
Hip hop är ingen musik stil det är en lifs stil. Precis som punkare och dansband är. Rap och RnB där emot tycker jag är musik stilar.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2007-06-09 10:48
rap är bara en sångstil, finns inte mycket man kan kalla hiphop.