I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

   

2007-02-27 19:03

frigolit ?

sho,
vet inte detta är rätt tråd men jag testar och se vad som händer:)
det är så att jag ska bygga ett mickbås snart och tänkte fråga om frigolit är bra att ha i? om inte, vad är det bästa :) förklara lite :) tack för mig :)

 

2007-02-27 19:18
upp! plzz whoa:)
 

2007-02-27 19:58
köp en madrass på jysk o skär sönder o sätt upp på väggarna ;) annars finns det dämpningsmaterial på typ biltema du kan köpa o sätta upp :P

2007-02-27 21:02
så frigolit är inge bra alls ?:) har massvis med det:)
 

2007-02-27 21:45
Jag tror många blandar ihop begrepp när det gäller absoptionsytor och akustikbehandling. När du ska dämpa ljudreflexer kan du välja att placera absobenter eller diffuserande ytor etc. på lämpliga ställen. 
Till absorbenter räknas oftas porösa material, som kläder, madrasser, gullfiber, mineral ull m.m. Vid absorption övergår ljudenergin till värme och reduceras.

Diffuserande ytor däremot kan bestå av frigolit, men det tillhör nog ovanligheten. Diffusorerna har ojämna ytor som bryter isär infallande ljudreflexer. Syfte är att få bort ekon utan att förlora ljudenergi.

Används för mycket absobenter så försvinner ljudets naturlighet, vilket kan låta konstigt. Därför kan det vara en fördel att diffusera mer istället för absorbera.
 
Producent/Songwriter
www.myspace.com/pitchtunes

2007-02-27 21:48
maximixmaster: tack för din komentar men sa mig inte mycket, alla konstiga ord ;< , hehe^^
 

2007-02-27 22:00
Han menade att frigolit inte är bra att användas på grund av att det för hård yta, för att få bort ekoljudet måste du ha en mjukakgrund, som en madrass eller kuddar eller något.
Jag kan ha fel nu men... skyll på mitt namn, blattar är konstiga.

2007-02-27 23:13
haha tack blatten :) hahahahahahahaha^^
 

2007-02-28 06:55
Alltid glad att stå till tjänst =)

Producent

2007-02-28 08:13
Det är kul med invandrare.
Jag är ingen perfekt man. Jag försöker bara göra det bästa jag kan och vara sann, inte göra nått halvdann. Det borde vara min slogan.

2007-02-28 13:07
Som maxmixmaster nämde...

Gullfiber är väl fungerande och inte alls dyrt... du får punga ut ca 300:- för 6 kvm. Täck bara över det med tyg då det inte är så mysigt att inhalera.
http://www.myspace.com/maurus1 <--- Ett gäng beats, hata eller älska!