I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Höra sig själv med USB micen Samson c01u

Vår Hiphop - Producenter & DJs

   
Promotor

2007-02-23 23:23

Höra sig själv med USB micen Samson c01u

Har kollat runt i forumen efter inställningar så jag kan höra mig själv, men lösningen har alltid skett genom ett mixerbord och shiet (Om man läser andra forum). Med tanke på brist på utrymme + att jag har usb mic så har jag inte lagt ner tid på att koppla in min mixer. Min fråga är då alltså:

Någon med Samson c01u usb mic som har lösningen på hur man kan höra sig själv samtidigt som man spelar in (om man bortser från att endast ha en hörlur på sig)


Jag har en sån mixer, om mixer är den enda lösningen..

tack på förhand! whopdido




 

2007-02-23 23:26
ja du kan juh inte koppla in en usb mic på mixerbordet iaf :)
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2007-02-23 23:26
skicka ljud från datorn till mixern och koppla lurarna på mixern!
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
Promotor

2007-02-23 23:32
Aiight, jag har en JJlab mic som jag får använda till det isf, annars får jag lika gärna överleva utan mig själv i hörlurarna under inspelningen, men tack för hjälpen :)
 

2007-02-25 17:48
Det ska funka precis som vanligt? Vi använder den usb-micken, till en G5a (macdator). Funkar strålande att höra sig själv..
 

2007-02-25 20:44
va spelar du in i för prog?
Du lär juh ha nån slags software monitoring.?
/Este G
-In Yo Area
Promotor

2007-02-26 00:03
Jag använder cool edit 2.0 och kopplar ba in micen och kör på.. Nån som vet hur man bär sig åt (om det går) ??

tack på förhand!
 

2007-02-26 15:58
finns inte nån local on/off i spår/kanalinställning?