Spela in det man "hör" i datorn.
tja. jag har ett "maya 44 mk ii"-ljudkort som är helt okej, alltså. vill veta hur man spelar in det man hör i datorn dock. jag vet hur man fixar det på vanliga datorer med vanliga ljudkort, bara gå in på kontrollpanelen - ljud, tal och ljudenheter - ljudinheter - inspelning av röst - volym - alternativ - avancerade kontroller - och sedan ställa in "what u hear" på inspelning. jag kommer dock inte in på avancerade kontroller på min "studiodator" med ljudkortet. hur ska jag gå tillväga?
finns gott om program som kan spela in det som går på lineouten..winamp har plugins för det tillåme om jag inte minns fel..
jo god damnit JOpå tal om mixer så tycker jag att nån borde kommentera min tråd ang, nunark spelaren samt tipsa om en schysst mixer..tänkte köpa lite utrustning så man har nått att pilla med över jul