track10:Nope det är ingen poäng med att jord är en egen ledning, om du öppnar upp vilken apparat som helst så är jord på ett ställa samma som på ett annat ställe.
Ett exempel: Hur många olika "fält" finns det t.ex. på din hörlursplugg? Tre, jord, höger, vänster. Höger och vänster delar på jord, alltid, om inte i sladden så någon annanstans i 99 fall av 100.
Jorden är alltid gemensam, men blanda inte ihop med den jord man har i vägguttaget.
Räven: Jaså en Echochord, en tysk, jag tror det är där du hittar orsaken till att det står två olika spänningar.
Standard för linje utgångsvolt är 30mV, alltså det du får ut från en cdspelare, en radio, osv.
1V SKULLE kunna vara någon tysk standard, men nu gissar jag bara.
Om jag var du skulle jag först prova att löda en DIN med 30mV signalen och jorden, obalanserad tele eller RCA eller vad som passar bäst.
Om signalen du får beter sig konstigt, prova löda en kabel med 1V signalen och jorden, om den är för stark eller på annat sätt beter sig konstigt så kombinera dem, alltså ta ut signalen balanserat, dvs. jord, 30mV på "ring" och 1V på "tip" (på en balanserad telekabel alltså).
Hoppas du förstår vad jag menar, att fråga på något annat forum är en bra ide, då kan du ev får reda på hur det ska vara utan att exprimentera.
Förstår inte riktigt vad du menar med lödkluttarna :) så det svarar jag inte på