I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

få liv i trummorna!

Vår Hiphop - Producenter & DJs

   

2006-08-24 21:29

få liv i trummorna!

hiho sitter och leker lite med lite fl och gör lite trummor
och jag undrar vad man mer kan göra än att lägga på delay distortion och reverb? något speciellt tips ni har för att trummorna inte ska låta så platta och tråkiga?! alla tips uppskattas!
Peace //pumba

http://www.myspace.com/neckshotproductions
Fuck Flyckt

2006-08-24 21:42
använda bra samplingar
compressor
dist efter behag
använd fler trumljud, framför allt hihats och virvlar
programera inte in dom utan spela dom så det inte låter för tight

2006-08-24 22:07
kombinera fler trummljud.
ladda ner/sampla egna sample-ljud.
effekter (dist, reverb).
Litanol @ SC: http://www.soundcloud.com/litanol

2006-08-24 22:12
hmm aldrig provat dist på trummor, va heter den effekten ? distortion ?
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2006-08-24 22:48
noeL P19
aaa
Litanol @ SC: http://www.soundcloud.com/litanol

2006-08-25 10:00
ändra velocity på hihaten,lägg in spökslag på virveln, shifta virveln eller kaggen, använd swing funktionen, lek med effekter men inte för mycket fl dist får inget att låta gammalt eller skitigt snarare tvärt om. det går att programera "otight"
Bara lite tips
http://soundcloud.com/skv18
http://soundcloud.com/olski-dnb

2006-08-25 10:39
Tja, lite allmänt i tipsväg som jag tycker funkar för mig, fast det beror ju på vad du vill uppnå..

Använd stora trumset med alla möjliga hörbara och knappt hörbara varianter på hihats, till exempel. Kvantitisera med varsamhet. Variation, släng t.ex inte ut alla baskaggar med full velocity, ibland kan knappt hörbara slag skapa skön feeling och gung utan att örat tänker så mycket på det. Panorera prylar, försök tänk hur ett riktigt trumset ser ut och hur du hade velat lira det själv.

Snares tycker jag är överlägset svårast att få rätt ljud i, brukar sitta med en hög med samplingar och testa olika layerkombinationer tills det passar resten av ljudet i mixen. Ibland blir det bra, ibland mindre bra.
 

2006-08-25 11:00
ait ait fortsätta spamma ut nu!
http://www.myspace.com/neckshotproductions<br>Fuck Flyckt

2006-08-25 14:08
copywrong
spökslag=lösare slag mellan taktmarkeringarna,alltså "smatter" som man får med hjälp av studsen på virveln när man spelar, ingen bra förklaring men lyssna på valfri gammal funk eller rock så fattar du vad jag menar
http://soundcloud.com/skv18
http://soundcloud.com/olski-dnb

2006-08-25 14:50
eller reggae, spökslagen smattrar like an ak47, sa jag
 i get more pussy then panty!

2006-08-25 14:58
spökslag är inte virvlar, spökslag är bara ett svagare virvel (snare) slag, virvlar däremot är ett annat och bra sätt att sätta lite liv i trummorna. Men framförallt som många kanske sagt, ha olika velocity och många olika (men snarlika) trumljud. Sampla t.ex. av ett set från nån gammal jazz, ett tiotal hihats, 5-6 virvlar osv
http://soundcloud.com/80scrackpolo

2006-08-25 21:49
hur ska ni ha det..
http://www.myspace.com/neckshotproductions<br>Fuck Flyckt

2006-08-26 00:19
dundermannen
ja precis
http://soundcloud.com/skv18
http://soundcloud.com/olski-dnb