I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Radio JMK söker gatukonstnär för intervju.

Vår Hiphop - Graffiti

   

2008-10-08 16:04

Radio JMK söker gatukonstnär för intervju.

Kalle är namnet. Journalistikstuderande är ockupationen.
Jag är ute efter en vettig person som är villig att ställa upp på en radiointervju någon gång mellan idag och tisdag nästa vecka. Ju tidigare desto bättre så slipper jag stressa med redigeringen sista dagen.. :)

Radio JMK är alltså skolradion på JMK (tidigare känt som journalisthögskolan). Nästa program, som sänds nu på tisdag kväll, handlar om offentlighet och det offentliga rummet. Jag skulle vilja komma i kontakt med någon som ägnar sig åt gatukonst i någon form och som inte har något emot att snacka lite om det. Man behöver inte framträda med namn och vi kan maskera rösten också så att ingen jävel känner igen en.

Ta chansen att lufta dina åsikter och tankar om gatukonst/graffiti och dess plats i samhället!

MVH

Kalle och resten av samhällsredaktionen

radiojmk.blogspot.com



Ja just det...Stockholm med tillhörande förorter är inom radien. Jag varken kan eller har lust att åka till typ Borås även om det säkert finns gott om vettigt folk där också... :)


2008-10-08 16:45
Kommer intervjun upp på er hemsida eller liknande? Om man skulle vilja höra...

2008-10-08 17:11
Vi jobbar på att kunna podcasta våra sändningar men på grund av upphovsrättsliga skäl är det inte helt lätt. Fick höra av chefen idag att det är på gång dock. Men det innebär ju att kåren får slanta så det kan ju ta lite tid.

Sändningstiden är tisdagkvällar mellan 20 och 21. Frekvensen är 95,3 MHz.

Det är närradio så om man vill lyssna analogt går det bara i Stockholmsområdet.
Däremot kan man knappa inwww.narradio.se/webbradio.php i webbläsaren och lyssna där!

Jag läste i reglerna att det inte är tillåtet att lägga ut personuppgifter typ "telefonnummer och liknande" så jag postar inte min e-postadress tillsvidare. Visar det sig att det är tillåtet så gör jag det och då kan man kontakta mig direkt istället för att gå via forumet, om man nu inte föredrar det.

2008-10-08 17:47
jag skulle nog säga mig villig, men det finns folk som kan denna sport bättre en mig så.

men jag är frivillig iaf !
Flaskflask @ flogg.

2008-10-08 18:56
Hehe du får alltså inte lägga ut NÅGON ANNANS personuppgifter, givetvis får du skriva din egen adress. Och för min del får gärna kåren betala er sändning, man får ju inte ett skit för de cashen..
HMOR

2008-10-10 13:42
Fler intresserade efterlyses! Skicka ett meddelande till mig här eller på [email protected]
Kom igen nu, du vet att du vill... :)

/Kalle