I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Hur mycket pengar spenderar ni på graffiti??

Vår Hiphop - Graffiti

   

2007-07-06 09:53

jag uppskattar verkligen arbetlösa graff pundare, ja menar lifestylers. vakna på morgonen, racka cans, äta, skissa, pieca tills sängdags.! själv så jobbar jag, dvs,. köper o racka burkar o pennor.. men det beror ju lite på, det går i tids perioder med rackandet.. men nog känns det lite fånigt att gå å betala för burkarna, när det var nån som sa att graff ej gillas eftersom det är alldeles utanför det ekonomiska ekorrhjulet..!?

thug har tid att måla mer när du jobbar? coolt! ja känner mej bara mindre o mindre aktiv då arbetet suger musten ur mej, heller skulle ja nog köra på 3/4 timmar burk rack om dan o dyka på kvällen o där emellan måla osv..
peace to the thieves!
annars så brukar man ju nog få billigt per post burkar o roller färg osv.. men då brukar det bara vara billigatre i kvantiet.. så lite 50/50

Ordet klotter får närmast betecknas som ett pejorativ och lämpar sig därför inte i seriösa sammanhang

2007-07-06 10:49
jaafan nog betalar du skatt på dina spray burkar men jag tror att arvskatt inte är ansedd i förstahand för sanering, som däremot kanske fastighets skatten, varifrån det används säkerligen en del till sanering.
Ordet klotter får närmast betecknas som ett pejorativ och lämpar sig därför inte i seriösa sammanhang

2007-07-06 13:47
olika nånstans 200-600 de varjerar! men kan ej slösa så mycke! hmm är ju inte 18år och jobbar och känar pengar så har ju ej så mycke:(
ursäkta konstapen vad tycker du om min konst på staten

2007-07-06 21:18
lägger typ 20 riksdaler på färg/caps om året.
 

2007-07-06 21:54
Vad vill man få ut av denna tråden..?
Massa whoa poäng till alla som rakkar,OCH skriver det i tråden..

2007-07-06 22:15
Hittils typ 300 kr bara, och jag har ej börjat seriöst

2007-07-07 12:18
När jag har pengar, några hundra i månaden.
Annars 0
Whoa kontroll - vi gör det vi gör vanligtvis fast lagligt

2007-07-07 18:03

Beror lite på... Antingen så skissar jag bara och det kan i princip vara gratis om man inte har cash. Annars blir det väl några hundra per månad på postorder från vår lilla huvudstad...

 

2007-07-07 18:54

Tendenz
Jajamen whoa poäng är eftertraktade, tycker ja det verka jävligt meninglöst att skriva hur tuff man är som snor cannor på whoa om hälften av alla som skriver det gjorde det i verkligheten skulle det märkas.. va vinner du på att skriva det ?
sen av ren nyfikenhet ser du whoa som svensk underklass? tkr ja bara jävligt synd om dej du kanske borde röra dej några meter från dataskärmen å sluta läxa upp folk på whoa så se dej omkring det är ju faktist sommar..


2007-07-08 00:13
Förr så lade man inte många kronor på burkar, pennor eller påfyllning. Då rackade man allt.

Nu så har jag en bra inkomst och har råd att köpa de burkar jag vill. Rätt bekvämt även om det kändes konstigt i början. Man slippar åka runt hela Stockholm och halvar Sverige för att få tag på burkar.

Sen är ju faktiskt Montana rätt billigt i jämförelse med t ex. Auto-K.


Men jag har ändå en del gamla burkar kvar från förr. Lite Dupli, några Motip. En och annan Alcro. Lite Multona, ett par Belton och några Master....

2007-07-08 01:50
låter mamma dra i snorren så får jag pengar så de räcker o blir över
rule number one you gotta learn how to lie
deny everything 'cause the best evidence
actually comes from your own statements

2007-07-08 15:54
Verkar vara många som går över från att racka auto-k till att köpa montana, varför inte köpa rackade auto-k istället?
Sponsra en arbetslös kille istället för några tyskar.

Och kom inte och säg att köp-svart/vit är bättre än rackvarianterna.
"Jag var så fattig när jag växte upp, att hade jag inte varit pojke så hade jag inte haft något att leka med!"

2007-07-08 16:22
jag rackar:)
och köper när man fejmar:)
 

2007-07-08 23:14

ja köpr när ja har pengar e svårt o säga hur mycke ja slösar varierar så mycke men en penna / sko kräm + ink räcker ju rätt länge så de mesta går på burkar

 

2007-07-09 00:27
12 pack i månan
sdatleerz..

2007-07-09 14:23
racka is the shit
UFFLINE !

2007-07-09 14:36
Tendenz
så sorligt att höra hur du sitter och grinar på whoa hur dåligt du än har det, men vem fan har sagt att ja beställer cannor för 2000kr i månan? Inte specielt många rosa moln glider ja runt på såklart ja haft problem med men inte fan sitter jag å skriver om det på whoa?
Annat folk hade försökt skaffa sej ett jobb eller dylikt istället för att sitta på whoa å muppa sej eller du kanske tjänar fett där kanske? 
Ring bris deras hjälptelefon är : 0200-230 230

2007-07-09 16:09
inte så mycket eftersom vi har fan inga graff affärer här
!Helsingborg!Skåne!Danmark!Sver~!

2007-07-10 01:03
typ 1000000 kronor asså
Ching ching ching huba baluba

2007-07-10 15:21

Tendenz
Fattar du lika dåligt som du verkar ? varför skriva på whoa att man rakkar cannor varje dag å alldrig betalat en spänn på att måla? varför ?
ENDA jag har sagt är vad folk vill få ut av denna tråd ja har inte trakat ner på folk, Jag skrev också med STORA bokstäver OCH skriver det i tråden.. fattar du inte hur löjligt det verkar med 40-50 *writerS* man inte vet ett skit om som ba - aaa fan va ja´rakkar cans asså..
trakkar inte ner på folk som rakkar utan tvärtom men ja trött på denna whoa attityd att skriva hur jävla fräck man är vad får man ut av det Det är min fråga..


2007-07-10 15:37
Istortsätt allt jag har..