I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Grannarna hör?

Vår Hiphop - Emceeing

   
Producent

2008-11-19 16:26

Grannarna hör?

okej lite underlig fråga kanske men jag bor i hyreshus
jag kickar ibland lite freestyle eller egna små texter på kul till olika beats, för att öva så jag kanske kan spela in nån gång..eller inte
men för att det ska låta någorlunda okej måste jag ta i med rösten och anstränga mig
kommer inte grannarna höra detta?
är inte detta ett problem för er eller har ni allihop ett ljudisolerat micbås som i en riktig studio?
hur fixar ni med ljudisoleringen?

Rappare

2008-11-19 16:43
För det första spelar det ju ingen roll om det låter bra när du bara freestylar för dig själv.
För det andra så lär ditt hyreshus inte vara så dåligt isolerat att det hörs när du rappar lite.
För det tredje så lär de ju inte bry sig så jäkla mycket över att du kickar en halvtimme per dag.

Fast det är bara vad jag tror.
Poet

2008-11-20 00:19
Det funkar utmärkt för mig, bor i ganska taskigt isolerat hyreshus men grannarna gnäller inte så länge jag håller mig inom ramarna om man säger det så och inte stör dom som fan genom att typ stå och hoppa med stålhättakängor och skrika att jag är en kåt kanin...
så det spelar nog ingen roll över det...
ljudisolering är inget stort problem... problemet uppstår bara då du ska mixa alltihopa utan att du har ljudisolerat men det går alltid att lösa på olika sätt
peace!
Sötnosarna Represent!
"Klart att hiphopen dör ut när alla sitter och hatar"
- Fronda
Rappare

2008-11-20 00:29
Inflik:
Stå helt enkelt inte och studsa. Ljudnivån på rappen lär inte vara något problem.

2008-11-20 12:19
isolera rummet
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2008-11-20 12:40
Funkar fett för mig.. Jag dunkar på musik ständigt och brukar spela in 60% av mina låtar mellan 3-6 på morgonen, ingen har klagat - Men om dom jävlarna skulle göra det, då blir lille Enter ledsen. =(

Kör på!
Dra åt helvete!
Producent

2008-11-21 00:53
Jag bor i en liten etta med ÄCKLIGT taskig ljudisolering. Bor vägg i vägg med en äldre herre som jag hade ett litet snack med för några veckor sedan. Jag hade haft två vänner hemma, klockan var runt två. Den ena hade somnat och snarkade som fan medans den andra satt och plockade lite lätt (och då menar jag verkligen knappt hörbart, snarket överröstade plocket). Några dagar senare så ringde min far och sa att grannen hade ringt och klagat på att vi fört liv mitt i natten.

...så jag gick hem till grannen för att reda ut saken, min vän satt hemma hos mig och spelade på mitt Wii under tiden som snacket inträffade. Han bjöd in mig och vi snackade litegrann. Han påpekade att livet som hade först hade varit att någon "våldsamt" hade spelat gitarr runt tvåtiden. Han hade alltså hört min kompis lätta plockande! Vafan liksom? Min andra vän snarkade som en galning så inte ens jag hörd plockfan liksom?

Slutsats av detta: Tycker synd om gubbfan när jag spelar in. Men vi kom överens om att det ska vara tyst efter tio. Tur att du inte bor här!
When Life Gives You Lemons You Paint That Shit Gold

2008-11-21 03:58
tyst efter tio? Oj, det var verkligen en hård och ovanlig regel
 http://www.rocbattle.com/JakkDaVinci
Producent

2008-11-21 05:01
DrKista Regeln är inte ovanlig nej, och då jag egentligen inte är den högljudda typen är den verkligen inte hård. Men är man van med att bo i hus där ingen bryr sig om man för lite liv eller att man kan spela musik lite högre än vad andra vill så tar det ett tag att vänja sig vid det :)

Glömde även lägga till att jag hörde min väns knappande på handkontrollen medans jag snackade med grannen.

Punkt, nu ska jag inte förpesta tråden längre. Isolera om du måste :)
When Life Gives You Lemons You Paint That Shit Gold